naukanews

Najgłębszy odwiert w historii

Statek badawczy Chikyu wyposażony jest w najgłębiej drążące wiertło na świecie. Już teraz pobiera próbki z głębokości 900 m pod powierzchnią dna oceanu. Naukowcy chcą jednak w 2013 roku dojść niemal trzykrotnie głębiej. Jako pierwsi planują przewiercić się przez skorupę naszej planety, aż do ziemskiego płaszcza.

Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Wiertło kosztowało 540 milionów dolarów, a na statku Chikyu stale musi przebywać 50 osób załogi, 50 naukowców i laborantów, oraz 50 techników i inżynierów obsługujących wiertło. W wykopany szyb zostanie wsuniętych tysiąc rur długości 10 m każda. Trwają prace badawcze nad wzmocnieniem całego urządzenia, co umożliwi mu przetrwanie w ekstremalnych warunkach panujących na takich głębokościach. Musi się ono zmierzyć z bardzo wysokim ciśnieniem i temperaturami sięgającymi 260 °C.

Prace wiertła wspomagane będą specjalnym, syntetycznym błotem. Mieszanka minerałów, polimerów i wody morskiej zabezpieczy wydrążony szyb przed zawaleniem się i będzie chłodzić wiertło. Ponieważ mieszanka nie jest obojętna dla środowiska, a do tego jest droga, będzie ona wychwytywana specjalną rurą i wtłaczana ponownie.

Aby statek, do którego podwieszone jest wiertło, trafił w cel, na dnie umieszczone zostanie sześć specjalnych nadajników naprowadzających. Do tego sam statek wyposażony jest w sześć sterowanych komputerowo śrób napędowych, które utrzymają go w odpowiedniej pozycji.

A wszystko po to, by zdobyć szereg długich na 10 metrów próbek skały. Dzięki nim naukowcy chcą dowiedzieć się więcej na temat wczesnych lat z życia Ziemi. Być może też znaleźć formy życia, jakie istniały dawno temu na naszej planecie. No i, oczywiście, chcą się dokopać do ziemskiego płaszcza. Realizując jedno z najbardziej podstawowych dążeń ludzkości: dotrzeć tam, gdzie nas jeszcze nie było. [PopSci, Gizmodo.com]

podobne treści

 • groovemanager

  Ciekawe.

 • derbubi

  A jak znajdą pozostałości jakiejś wcześniejszej cywilizacji?
  To tak jak z dziewczynami, czasami po prostu lepiej nie wiedzieć.

 • zbigniew

  „śrób napędowych”. „Śrób”? Poważnie? Czy nikt tych artykułów nawet nie przegląda? Przecież nawet Word czy inny edytor tekstu by to podkreślił! Artykuł ciekawy, ale taka wpadka jakkolwiek niewielka jest żałosna i amatorska!

 • kuba.plazma

  Zbigi ale się czepiasz

 • gogamich

  No ale najglebszy odwiert SG-3 jest w Rosji na Polwyspie Kolskim i ma 12262 m i jest tam temperatura 190 stopni. Poczatkowo planowana glebokosc to 15km ale wystapil problem z temperatura. Wywiert trwal 18lat.

 • adamasko145

  Dokopać się do piekła!! ja bym chciał tam są podobno demony i TP fajna podróż do głębin ziemi i biblijne piekło na 20000m jest podobno piekło:}.€

 • adamasko145

  Zależy jak głęboko się dokopią .

 • ssss

  śrub

 • ssss

  śrub