wtf

Najfajniejsze ”jajka wielkanocne” w programach

 

Czyli zostawione dla użytkowników przez programistów niespodzianki. Zbliżają się święta wielkanocne, stąd też taki temat a nie inny. Głównie dlatego, że taka ukryta funkcja zwie się z angielskiego ”easter egg”.

W prehistorycznym systemie operacyjnym TOPS-10 pliki tworzyło się komendą ”make”. Jeśli nazwa pliku miała brzmieć ”love”, komputer odpowiadał wyświetleniem komunikatu ”not war?”.

W popularnym programie do ścią… do wymiany plików uTorrent wystarczy wejść w zakładkę Pomoc, kliknąć O programie, wcisnąć klawisz T i już można grać w ”Tetrisa”, podczas gdy oczekujemy na zakończenie ścią… wymiany plików.

W pakiecie OpenOffice można uruchomić niewielką grę nazwaną „Star Wars”. Wystarczy stworzyć nowy arkusz kalkulacyjny w Calc, w pierwszą z komórek wpisać ”=game()”, potwierdzić Enterem, po czym na pytanie ”Say what?” odpowiedzieć w kolejnej komórce ”=GAME(”StarWars”). Co prawda z ”Gwiezdnymi Wojnami” to ”jajko wielkanocne” ma niewiele wspólnego, ale z pewnością i tak jest ciekawsze niż praca na arkuszu kalkulacyjnym.

Każdy fan innej wielkiej sagi fantastycznej czyli ”Władcy Pierścieni” znajdzie coś dla siebie w Mac OS X. W tym celu powinien otworzyć folder Applications, później Utilities i w terminalu wklepać słowa ”grep LOTR /usr/share/calendar/calendar.history”.

Wciąż pozostajemy w świecie fantasy. W Photoshopie CS2 przytrzymując klawisz Alt oraz lewy przycisk myszy wystarczy nią najechać na Opcje Palety w zakładce Warstwy, po czym puścić przycisk. Wtedy pojawi się Merlin.

Po wpisaniu komendy ”relnotes dmedia_eoe 29” w Uniksowym systemie IRIS otrzymamy przepis na kurczaka Kung Pao i tiramisu. Chociaż nie mamy pojęcia czy dobry.

Flash MX Pro 2004 da nam możliwość zagrania w sześć różnych gier, jeśli tylko klikniemy literki TM zaraz przy liczbie 2004, po uprzednim wejściu w Pomoc/O programie.

Błyskotliwą odpowiedź na żarty programistów Internet Explorera 5 na temat Firefoxa niszczącego komputery użytkowników znajdziemy wpisując ”about:Mozilla” w pasku URL tej przeglądarki.

W Google Earth z kolei można pobawić się symulatorem lotu. Wystarczy przenieść się w dowolne miejsce na globie, kliknąć lewym przyciskiem myszy na mapie, po czym nastąpić powinna kombinacja Ctrl+A. Czasem trzeba do tego dodać jeszcze klawisz G.

Inny symulator lotu jest do znalezienia w Excelu 97. Po wciśnięciu F5 należy wpisać ”X97:L97” i potwierdzić Enterem. Później czeka nas przycisk Tab, przytrzymania Controla i Shifta i w tym samym czasie kliknięcie na ikonę Chart Wizard.

W Winampie dla odmiany istnieje możliwość zagrania w kultowego węża. Zainteresowani? Nic trudniejszego. W tym celu trzeba tylko wybrać skórkę, która nazywa się Bento, w menu ustawień wybrać Skins/Modern Skins, wybrać z listy opcję Current Skin i dwukrotnie kliknąć na okienku Bento.

Aby wasza Picasa została przejęta przez pluszowe misie, wciśnijcie Ctrl+Shift+Y.

podobne treści