aplikacjebiznes

Najdroższe oprogramowanie świata

Żeby kupić oryginalne wersje tego softu trzeba być prawdziwym krezusem…

10. AutoCAD

Za licencję na swoje znane na całym świecie oprogramowanie do projektowania w dwóch i trzech wymiarach firma Autodesk, Inc życzy sobie 9,5 tysiąca dolarów. A to już naprawdę sporo dolarów.

9. Autodesk Maya

Wbrew nazwie nie jest programem powiązanym w jakikolwiek sposób z AutoCAD-em. Stworzone przez Alias Systems Corporation oprogramowanie daje użytkowi wszelkie możliwe narzędzia do tworzenia trójwymiarowej grafiki, jakie tylko może sobie wyobrazić człowiek. Cena? 11 000 dolarów.

8. Adobe Acrobat Capture 3

Wypuszczony w roku 1996, wtedy był najdroższym oprogramowaniem świata, kosztującym aż 20 000 dolarów. AAC3 szybko zniknęło z rynku i przestało być dostępne w sprzedaży, ale Adobe wciąż oferuje wszelką pomoc techniczną związaną z tym programem.

7. Core Impact PRO

I tutaj wkraczamy na obszar naprawdę kosmicznych cen. Core Impact PRO to flagowy okręt firmy Core Security Settings zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym. Impact PRO umożliwia testowanie pod każdym możliwym kątem zabezpieczeń sieci komputerowych i zresztą nie tylko sieci. Licencja na to cudeńko kosztuje 50 000 dolarów.

6. Softimage Face Robot

Kolejny soft z firmy Autodesk. SFR umożliwia tworzenie trójwymiarowej grafiki komputerowej na najwyższym poziomie i jest szeroko stosowany w przemyśle filmowym, reklamowym i gier wideo. Jego cena to 95 000 dolarów.

5. VxWorks

To opracowany przez firmę Wind River Software sysem operacyjny, ”dowodzący” rozmaitymi systemami wbudowanymi. Licencja na niego kosztuje aż 200 000 dolarów.

4. Source Engine

To na tym silniku stworzono takie gry jak ”Counter-Strike: Source” zwany popularnie ”CSS-em” i ”Half Life 2”. Wy też możecie spróbować się zmierzyć z tworzeniem własnnego tytułu, który przebiłby te produkcje, o ile tylko macie wolne 200 000 dolarów do wydania na engine ”wykuty” w firmowych koderskich czeluściach przez Valve.

3. Renderware SDK

I znów oprogramowanie do tworzenia grafiki komputerowej, tym razem ze stajni Criterion Software. Używa się go w procesie tworzenia wielu gier wideo. Cena to 250 000 dolarów.

2. CryEngine 2

Kolejny silnik do tworzenia gier wideo, tym razem stworzony przez firmę Crytek i będący ulepszoną wersją engine`u, na którym stworzono ”Far Cry”. Jego użycie kosztuje od 250 do 500 tysięcy dolarów. Nie wiadomo, bo firma nie ujawniła kwoty, jak droga jest licencja na CryEngine 3, choć mówi się tutaj o oszałamiającej kwocie wynoszącej 1,2 miliona dolarów.

1. Unreal Engine

Tego się można było spodziewać – silnik do produkcji gier również na miejscu numero uno. Licencja na niego kosztuje aż 750 000 dolarów, a jednak lista produkcji powstających dzięki UE (nie mylić z tą drugą UE) jest imponująca.

podobne treści