designnews

Najdroższe jachty świata

Dzisiaj kumulacja w Totolotku, 20 milionów złotych. Niestety, nawet ta astronomiczna jak na nasze warunki wygrana, nie spełniłaby marzeń o posiadaniu super łodzi z bostońskiej stoczni Kevina Schöpfera.

Ten światowej sławy architekt projektuje jachty, na pokładzie których znajdziemy nie tylko basen z regulowaną temperaturą wody, lotnisko dla helikopterów, ale i masę wygód, o których nawet nie marzylibyśmy w ekskluzywnym hotelu. Schöpfer Yachts powstało w 2008 w Bostonie specjalnie po to, by spełniać potrzeby najbogatszych ludzi na świecie.
Pierwsze dzieło Schöpfera to „Oculus”. Jacht o długości 76,2 metra. „Oculus” przypomina z wyglądu wieloryba i kosztuje – bagatela – 95 milionów dolarów. Jak przystało na wieloryba, wyciąga do 21 węzłów. Przystosowany jest do komfortowego rejsu dla 12 pasażerów plus załogi. Apartamenty Oculusa mają po 4 metry wysokości, a 3 poziomy pokładu połączone są windą.
Twórca designerskich mega łodzi czerpał pomysły z obserwacji oceanicznych ryb i ssaków. Zarówno Oculus, jak i drugi olbrzym „Infinitas”, są odwzorowaniem kształtu szczęk i oczodołów tych morskich stworzeń. „Infinitas” jest jeszcze dłuższy (91,5 metra). Według magazynu „The Yacht Report” po morzach żegluje obecnie ponad 40 tysięcy takich jachtów.

Kim są szczęśliwcy posiadający takie kosmiczne łodzie? Duża część to Amerykanie i Europejczycy, bądź szejkowie ze Środkowego Wschodu. Coraz częściej nabywają je także milionerzy z Indii. 

#!#photo2#!#

Warto zaznaczyć, że nie tylko Amerykanie mogą poszczycić się tworzeniem takich pływających cudów. Dwie polskie firmy – Sunreef (działająca od 2000 roku) i Galeon (na rynku od 1982 roku) produkują  jachty na najwyższym, światowym poziomie. Ich odbiorcami są jednak najczęściej obcokrajowcy. Targi marynistyczne przyciągają jednak coraz więcej potencjalnych klientów z Polski. Ceny naszych rodzimych super łodzi wahają się pomiędzy 270 000 a 1 700 000 euro.

[Gcaptain]
Zdjęcia za: http://www.schopferyachts.com/
oraz http://www.flickr.com/photos/paologonella/ / CC BY 2.0
 

podobne treści