designnews

Najcieńszy dom na świecie na warszawskiej Woli

„A właśnie, że się zmieści!” powiedzieli architekci
z biura Centrala i podjęli się zadania zaprojektowania domu o szerokości 72 centymetrów. Lokum wciśnięto między dwa bloki na Chłodnej i Żelaznej w Warszawie.

Mieszkanie zaprojektowane przez Jakuba Szczęsnego to wspólny projekt Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, władz dzielnicy Wola i Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Będzie można go zwiedzać i stanie się pobudzającą kreatywność pracownią dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Na całe szczęście szerokość 72 centymetrów dotyczy najwęższego miejsca, w najszerszym dom ma „aż” 122 centymetry.

Konstrukcja spocznie na stalowej ramie pokrytej sklejką i panelami izolacyjnymi. W środku królować będzie biel.

Projekt nie spełnia polskich norm budowlanych dla budynków mieszkalnych, więc pomysłodawcy zgłosili go jako „instalację”. Współpraca władz gminy powinna pomóc w uzyskaniu zezwolenia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Keret House ma zostać oddany do użytku w grudniu. [Centrala, Archdaily]

podobne treści

 • akurat

  jest tylko jeden problem… nie widzę wejścia ;)

 • e.m.rutkowska

  fascynujące. może byłoby to alternatywą lecz tylko dla jednej osoby. minąć się nie miałyby możliwości. Z drugiej strony jak tu się kłócić? – nie bardzo. Wniosek : to dobrze! jest zatem ok.

 • klizio

  pewnie rozkładane schody w wąskim rogu.

 • Anonim

  klaustrofobia murowana przepraszam sklejkowo-metalowo-izolowana to nie murowana tylko klejona i spawana…, biedny pisarz po takiej traumie pewnie będzie tworzył dzieła typu „moje przygody za szafą”

 • smagloo

  slabo ze wzrokiem – a schody to nie wejscie?!

 • jakubowicz

  No bez jaj, już od dwóch lat to budują… http://rly.pl/ciekawostki/175-dom-o-szerokosci-133-cm/

 • gowno

  „Współpraca władz gminy powinna pomóc w uzyskaniu zezwolenia.”

  Czytaj: są równi i równiejsi, jak jesteś kumplem, to zbudujesz sobie, co chcesz. Jak jesteś szarakiem, to możesz nas w pupę pocałować, nic nie postawisz bez spełnienia milionów przepisów.

 • iforget911

  Z dziennika urzędowego diecezji bamberskiej z 1939r: „…W przyszły czwartek, 20 kwietnia, Naród Niemiecki obchodzi 50. urodziny naszego Fuhrera i kanclerza Rzeszy, Adolfa Hitlera. Dla uczczenia tego święta w przeddzień 20 kwietnia decyzją naszych Najdostojniejszych Biskupów po wieczornym dzwonieniu modlitewnym nastąpi uroczyste bicie w dzwony. Już dziś chcemy w tym świętym miejscu dać wyraz naszym najlepszym życzeniom wspólnie i w skupieniu odmawiając teraz < > za Fuhrera i Ojczyznę. < >” Chcesz wiedzieć więcej wejdź na: http://www.ksiegarniaswit.pl/79865-kosciol-a-faszyzm-anatomia-kolaboracji.html