news

Najbardziej zielony superkomputer na Ziemi

Oto Grape-DR, superkomputer znajdujący się na Uniwersytecie Tokijskim. Wyposażony w 64 procesory Intel Core i7-920 osiąga prędkość 200 gigaflopów. Do tego jest najbardziej ekologiczną supermaszyną na świecie.

Grape-DR znajduje się na pierwszym miejscu listy Little Green500, na której to zebrane są najbardziej energooszczędne superkomputery na świecie. Jego wynik, 815,43 MFLOPS/W, pozwolił mu wyprzedzić maszynę IBM’a znajdującą się w Niemczech, a której wydajność wynosi 773.38 MFLOPS/W. Tylko tyle?

Superkomputer Grape-DR jest nie tylko najbardziej „zielonym” komputerem na świecie – z tego, co widać na zdjęciu, jest również najbardziej „poplątanym”. Kable, które widzicie łączą wszystkie 64 procesory Core i7 z czterema akceleratorami przyspieszającymi aż pięciokrotnie działanie układów scalonych Intela.

Bycie najbardziej ekologicznym nie oznacza (w tym wypadku) bycia najwydajniejszym. W szczycie formy Grape-DR osiąga prędkość 23,4 TFLOPS, która daje mu ostatnie miejsce na liście 500 Najszybszych Komputerów na świecie.

Kto by się tym jednak przejmował? Ważne, że Grape-DR jest na pierwszym miejscu w sercu Matki Ziemi. [Kyle VanHemert/giz, TechOn, Technabob]

podobne treści

  • blabla

    jaki słaby artykuł, nie ma w nim: w jaki sposób, po co, dlaczego i tak dalej. Jaki jest sens w ogóle umieszczać taki zlepek nic nie wnoszących zdań?