news

Najbardziej fascynujące więzienia świata

 

Co ciekawego jest w więzieniach? Często już sam niesamowity wygląd. Zakład karny bywa prawdziwą fortecą. Niezdobyte twierdze często mają wygląd majestatyczny i złowieszczy, głównie po to, by napędzić stracha potencjalnym przestępcom, żeby ci zastanowili się dwa razy, zanim zejdą na złą drogę.
BASTYLIA 
Do najsłynniejszych więzień wszechczasów należy francuska Bastylia. Pierwotnie zbudowana jako zamek umacniający mury obronne Paryża. Nazwa odpowiada polskiemu słowu Barbakan. Została zbudowana w XIV wieku.
Dopiero w XVII wieku przekształcono ją w regularne więzienie. Najsłynniejsi więźniowie Bastylii to:
Markiz de Sade- autor pikantnych powieści erotycznych. Od jego nazwiska pochodzi słowo oreślające zboczenie seksualne – sadyzm.
Wolter – autor „Kandyda”, pisarz, historyk i filozof.
Louis François Armand du Plessis, książę de Richelieu – francuski arystokrata uwięziony w Bastylii trzykrotnie, za pierwszym razem na prośbę swojego własnego ojczyma.
Bastylia została zdobyta przez lud francuski 17 lipca 1789 na początku rewolucji francuskiej i wkrótce potem, jako symbol ucisku, zburzona.
ALCATRAZ 
Kolejne więzienie, którego nazwę każdy zna (chociażby z filmów) to Alcatraz. Nazwa pochodzi z hiszpańskiego i oznacza pelikana. Więzienie znajduje się niedaleko San Francisco, na wyspie, którą więzienie zajmuje niemal w całości. Już z daleka widać, że ucieczka z tego miejsca nie mogła być łatwa, choć nie niemożliwa. Właśnie z powodu licznych prób ucieczek i wysokich kosztów utrzymania więzienie zostało zamknięte po niespełna trzydziestu latach działania (1934-1963). Więzienie próbowało przedterminowo opuścić 34 więźniów. 11 czerwca 1962 trzem uciekinierom, Frankowi Morrisowi i braciom Johnowi i Clarencowi Anglinom udało się przekroczyć mury Alcatraz. Ich ciał nigdy nie odnaleziono i słuch po nich całkowicie zaginął. Można przypuszczać, że starości dożyli już jako wolni ludzie. Najsłynniejszym więźniem Alcatraz był wróg amerykańskiej prohibicji numer 1 – Al Capone, numer więzienny 85. Al spędził na wyspie pelikanów 5 lat.
WIĘZIENIE PIRANESIEGO
Jedno z najbardziej fascynujących więzień stworzył włoski grafik i architekt Giovani Battista Piranesi. Jego więzienie jest jednak tylko tworem genialnej wyobraźni. Możemy je podziwiać w formie grafiki. Obraz ten należy do najbardziej fantastycznych i wymownych symboli więzienia jakie są mi znane. Ukazuje nie tylko ponure do granic
możliwości mury i gmatwaninę więziennych korytarzy. Jest także wspaniałą metaforą ciemnej strony ludzkiego umysłu, który więzi myśli, splątane i niebezpieczne. Piranesi żył w latach 1720-1778 we Włoszech. Był badaczem architektury starożytnej. Jego prace są niezwykle precyzyjne i detalistyczne, ale też bardzo nastrojowe i
symboliczne.
WIĘZIENIE FARMA
Kolejne więzienie, bardzo ciekawe, znajduje się niestety jedynie w fazie projektu, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie zrealizowany. To więzienie – farma – wieżowiec. Miałoby znaleźć się w dużej aglomeracji i górować nad budynkami. Na zielonych tarasach osadzeni mieliby uprawiać kwiaty, owoce i warzywa, które następnie zasilałyby
sklepowe półki i bazarowe stragany miasta. Zatem nie tylko resocjalizacja ale także nauka podstaw agronomii i pożyteczność sama w sobie. Autorami projektu są studenci z Malezji – Chow Khoon Toong, Ong Tien Yee, Beh Ssi Cze. Więcej można znaleźć tutaj.
LUKSUSOWE WIĘZIENIE
Jeszcze jeden przykład to więzienie, w którym niejeden mieszkaniec osiedla z wielkiej płyty chętnie by się znalazł i to na własne życzenie. A to ze względu na iście luksusowe warunki jakie tam panują. Więzienie znajduje się w Austrii. Zobaczcie sami, tego nie trzeba komentować!

Zdjęcia:
Wikipedia, druchoy/Wikipedia, Wikipedia, Wikipedia

podobne treści

  • mpekalski

    Wiem, że się czepiam, ale miejscami interpunkcja i formatowanie tekstu kuleje.