news

Nagranie nieznanego plemienia z amazońskiej dżungli

Zdjęcia garstki Indian mieszkających w brazylijskiej dżungli w izolacji od cywilizacji wzbudziły niemałe zainteresowanie. Film jest jeszcze ciekawszy.

Pracownik brazylijskiego Departamentu ds Indian udał się z ekipą BBC na pogranicze Brazylii i Peru, gdzie w niewielkiej wiosce żyje garstka Indian panoańskich. Z oddali sfilmowano ich osadę.

W puszczy amazońskiej żyje wiele z około stu plemion na Ziemi, które nie utrzymują kontaktu z cywilizacją. W Brazylii zajmuje się nimi Państwowa Fundacja na rzecz Indian. Do 1987 roku przyjęto praktyką było nawiązywanie kontaktu z takimi ludźmi, jednak to najgorszy z możliwych wyborów. Mieszkańcy odizolowanych wiosek nie mieli styczności z większością bakterii i wisusów, na które populacja jest uodporniona. Znacznie lepszym wyjściem jest ochrona prywatności Indian i ostrożna obserwacja z oddali.

Niestety, terenami, na których mieszkają takie plemiona, interesuje się wiele firm. To bogate źródło drewna i zasobów naturalnych. Przedsiębiorstwa czerpiące zyski z karczowania dżungli wywierają na rządy państw naciski, by ignorować sytuację Indian.

Aby to zmienić, konieczne jest udowodnienie, że oni w ogóle tam mieszkają. [Wired]

podobne treści

  • shrek18

    w 2:01 słychać strzały !

  • skimar1992

    piękny filmik ;).

  • locan96

    @shrek18 wiesz nigdy się tak nie uśmiałem, a Indian powinno się zostawić. Gdyby chcieli to by sami się zaprzyjaźnili z nami.