newssprzętWiadomość główna

Nadchodzi GeForce GTX 690!

Prawdziwy miód na serca maniaków wydajności. Najnowsze i najwspanialsze z dzieł Nvidii to potwór w ciele anioła. Dwa układy graficzne, 28-nanometrowa architektura Kepler, 3,072 równolegle przetwarzające rdzenie CUDA… cóż, czego chcieć więcej? Ta bestia jest praktycznie dwa razy wydajniejsza od – i tak świetnej – GTX 680.

Chociaż brzydcy powiedzą inaczej, to co na zewnątrz także ma znaczenie. Pokryta trójwartościowym chromem obudowa ze stopu magnezu, niklowany radiator, podwójna komora parowania i kręcący się z prędkością 3000 RPM wentylator sprawiają, że serce kraje się na myśl o ukryciu tego cuda w ciemnym wnętrzu komputera. Może czas pomyśleć o przezroczystej obudowie? Swoją drogą, jeśli ktoś ma ochotę na (drogą) odrobinę szaleństwa, tryb Quad SLI oferuje możliwość zainstalowania w PC-ecie nawet dwóch kart GeForce GTX 690 jednocześnie, co zapewnia moc aż czterech układów graficznych naraz. Gdybym był w gimnazjum, powiedziałbym – masakra! Przynajmniej w tym wypadku.

GTX 690 będzie dostępny począwszy od 3 maja za około 1000(!) dolarów. Sporo, ale… jeśli komuś rzeczywiście zależy na urywającej gębę wydajności – pewnie nie będzie to stanowić dla niego nazbyt wielkiej przeszkody. W końcu, parafrazując pewien dość znany polski film, ludzie kupują drogie fury z turbodoładowaniem, chociaż w mieście jest ograniczenie do 50km/h. Bo można.

[nvidia via pc mag]

podobne treści