wynalazki

Na zlecenie DARPA Lockheed Martin buduje transportowy pojazd bezzałogowy

Pomysł zbudowania latającego samochodu nie jest nowy, od lat konstruktorzy, z raczej mniejszym szczęściem, starają się połączyć zalety samolotu i samochodu. Kilka lat temu opracowanie takiego pojazdu zleciła nawet agencja DARPA, ale jej zleceniobiorcy doszli do wniosku, że opracują coś lepszego. W rezultacie Lockheed Martin zajął się budową drony, która będzie mogła przetransportować pojazd na pole walki.

Transformer TX ma być autonomicznym pojazdem latającym, który będzie mógł przetransportować na pole walki pojazd lub jakikolwiek inny ładunek, który zmieści się w kontenerze. W porównaniu do śmigłowców transportowych największą zaletą Transformera TX ma być to, że w przypadku zestrzelenia pojazdu, siły zbrojne nie stracą pilota.

Transportowy bezzałogowiec Lockheeda znajduje się jeszcze w fazie projektowania, ale już teraz wiadomo, że w powietrzu unosić się będzie dzięki dwóm wentylatorom umieszczonym w ruchomych osłonach. Jeśli zmniejszony model drony przejdzie pomyślnie testy w tunelu aerodynamicznym, Locheed Martin ma zbudować pełnowymiarowy prototyp, który według planu ma wznieść się w powietrze w roku 2015.

podobne treści