news

Na warszawskich lotniskach wkrótce pojawią się bramki biometryczne

Już niedługo podróżni startujący z warszawskich lotnisk będą mieli do dyspozycji ułatwienie w postaci nowego systemu automatycznej odprawy granicznej. Tym samym Polska dołączy do krajów, w których funkcjonują biometryczne bramki lotniskowe.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojewoda mazowiecki podpisał umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej na lotnisku Chopina oraz w porcie lotniczym Warszawa-Modlin.

„W ramach kontraktu zainstalowanych zostanie łącznie 25 bramek biometrycznych: 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Dzięki inwestycji wartej 6,7 mln zł oba mazowieckie lotniska będą pierwszymi w Polsce korzystającymi z udogodnień automatycznej odprawy. Wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych,” czytamy w komunikacie.

Bramki ABC, od angielskiego Automated Border Control, będą wykorzystywane głównie przez obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty. Dzięki temu, że posiadają one możliwość automatycznej weryfikacji danych zapisanych w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy właściciela, pozwolą one podróżnym na samodzielną odprawę graniczną. Bramki będą połączone z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, dzięki czemu będzie można szybko ustalić, czy podróżny nie stanowi zagrożenia. Jak twierdzi ministerstwo, wdrożenie bramek biometrycznych pozwoli na zwiększenie przepustowości odprawy granicznej i skróci czas oczekiwania podróżnych z kilku minut do kilkunastu sekund.

Pierwsza bramka ABC pojawi się na lotnisku jeszcze w tym roku, kolejne już w przyszłym. Tego rodzaju odprawa graniczna jest już stosowana na lotniskach między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Francji. Polska będzie 18 krajem, który posiada elektroniczny model kontroli pasażerów.

Zdjęcie: LOT/Jacek Bończek

podobne treści