grysprzętWiadomość główna

Na tydzień przed premierą, Sony rozkłada PlayStation 4 na części

Premiera PlayStation 4 zbliża się wielkimi krokami. Na tydzień przed premierą, Sony, za pośrednictwem magazynu Wired, samo postanowiło się pochwalić podzespołami nowej konsoli i zdradzić kilka tajemnic związanych z jej powstaniem.

Nie jest żadną tajemnicą, że konsola PlayStation 4 będzie potężniejsza od swojej starszej o siedem lat siostry. Sony postanowiło jednak nie czekać zanim iFixit dobierze się do ich konsoli i samemu rozebrało ją na części, by już teraz każdy mógł zobaczyć co nowa konsola ma w środku.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że projekt PlayStation 4 odpowiedzialny był amerykański projektant gier Mark Cerny. Głównym założeniem, jakie przyświecało jego zespołowi, było maksymalne ułatwienie pracy deweloperom, którzy będą pisali na tą platformę. Podyktowane było to doświadczeniami, jakie mieli deweloperzy pracujący na umieszczonym w PlayStation 3 potężnym procesorze Cell. Sam Cerny przyznaje, że praca nad grami dla trzeciej odsłony „czarnulki” była „bardzo, bardzo trudna”.

W rezultacie tych doświadczeń konstruktorzy PlayStation 4 skupili się mniej na mocy obliczeniowej, a bardziej na funkcjonalności. Właśnie dlatego Sony odeszło od własnego procesora Cell, zastępując go ośmiordzeniowym procesorem AMD „Jaguar” x86.

Czy zmiana architektury na bardziej przyjazną dla deweloperów sprawdzi się w starciu z Xboxem One? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać.

podobne treści