naukanews

Na Marsie mogą występować trzęsienia ziemi?

Na podstawie dostępnych dziś danych naukowcy wnioskują, że Mars, kiedyś bardzo podobny do Ziemi, jest już dziś jednak nieaktywny geologicznie. Lądownik InSight jest jednak na najlepszej drodze do tego, by zmienić ten obraz.

Lądownik InSight osiadł na powierzchni Czerwonej Planety pod koniec ubiegłego roku. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie badań geofizycznych planety, które mają dostarczyć informacji na temat jej budowy wewnętrznej i obecnej aktywności geologicznej. Dysponujemy co prawda modelami odpowiadającymi na te pytania, ale w rzeczywistości nikt jeszcze tego zagadnienia dokładnie nie zbadał, a niektóre instrumenty naukowe potrzebne do tego celu, takie jak na przykład sejsmometr, nie były wysyłane na Marsa od czasu sond Viking. Lądownik InSight ma właśnie za zadanie zapełnić te luki w naszej wiedzy.

I wygląda na to, że już zaczął zapełniać. Jak podaje NASA, 6 kwietnia tego roku lądownik wykrył aktywność sejsmiczną pod powierzchnią Czerwonej Planety. Obecnie naukowcy analizują zebrane przez lądownik dane, by określić czego dokładnie efektem mogła być zarejestrowana aktywność. Obecnie podejrzewają, że mogło być to pierwsze w historii zarejestrowane na innym ciele niebieskim trzęsienie ziemi (a właściwie „trzęsienie Marsa”). NASA ma nadzieję, że rozwiązanie kwestii pochodzenia zarejestrowanych wstrząsów przyczyni się do poszerzenia naszej wiedzy na temat Czerwonej Planety.

podobne treści