news

Na lewo most, na prawo most…

2 tygodnie temu miałem okazję obejrzeć z bliska 2 wspaniałe mosty w Szanghaju: Nanpu i Lupu. Ich nazwy pochodzą od pierwszych sylab dzielnic, które łączą: pierwszy Nanshi i Pudong, drugi Luwan i Pudong. Między oboma mostami znajduje się teren Expo. Po stronie zachodniej znajdują się pawilony korporacyjne, po wschodniej, w dzielnicy Pudong, postawiono pawilony poszczególnych krajów. 

Most Lupu to aktualnie drugi na świecie most łukowy – rozpiętość między jego ramionami jest o jedynie 2 metry krótsza od obecnego rekordzisty, mostu Chiaotianmen w mieście Chongqing (także w Chinach). Przed Expo można było odwiedzać wspaniały taras widokowy na Lupu, ale ze względów bezpieczeństwa, na czas wystawy zamknięto most dla zwiedzających. Jeżeli ma się ochotę popatrzeć na teren wystawy z góry (kolejki przed wejściem są naprawdę bardzo, ale to bardzo długie) – można przejechać się z jednego brzegu na drugi zwykłym autobusem. 
Zdjęcia nie są najlepszej jakości, ale starałem się jak najlepiej uchwycić polski pawilon (żółtawy budynek o ścianach jak wycinanki). 
 
Na pierwszym zdjęciu widać estakady mostu Nanpu. Drugie zdjęcie pokazuje, ile mostu Lupu można zobaczyć z boku z ulicy, gdy taras widokowy jest zamknięty. Trzecie zdjęcie to mapka zachodniego brzegu Szanghaju z zaznaczonym na żółto mostem Lupu, na dole po prawej stronie rzeki widać budynek chińskiego pawilonu. Zdjęcie 4 i 6 to most Lupu, na piątej fotce można zobaczyć polski pawilon widziany z mostu.   
Dla miłośników mostów – ranking 12 najpiękniejszych mostów według Huffington Post

podobne treści