newsWiadomość głównawynalazki

ISS: pierwszy obiekt wydrukowany w kosmosie

W wrześniu roku na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trafiła pierwsza drukarka 3D. Zanim jednak została zainstalowana w laboratorium musiało minąć trochę czasu, ale cierpliwość się opłaciła – wczoraj wydrukowano na niej pierwszy przedmiot.

Sam wydruk nie jest może imponujący (jest to mała tabliczka z napisem Made in Space oraz NASA), ale i tak jest to milowy krok w podboju kosmosu. Pomimo tego, że ludzkość już od kilkudziesięciu lat bada kosmiczne otoczenie naszej planety, do tej pory wszystkie misje zależne były w całości od sprzętu, który wykonano na Ziemi. Technologia druku 3D daje możliwość wykonania potrzebnych elementów lub narzędzi na miejscu, bez czekania na okno startowe statku z zaopatrzeniem. Taka wizja jest możliwa, jednak wymaga jeszcze wielu badań. Wykonana przez Made in Space drukarka wysłana została w kosmos właśnie w tym celu.

Proces przygotowywania drukarki do pracy rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy to astronauci przenieśli ją z pokładu statku Dragon do laboratorium, w którym została zainstalowana. Następnie inżynierowie na Ziemi, którzy kontrolują pracę drukarki, zaczęli ją kalibrować drukując serię próbnych markerów. Pierwszy prawdziwy wydruk został wykonany wczoraj.

Proces drukowania jest ściśle monitorowany, a testowe wydruki, jakie powstawać będą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do wiosny przyszłego roku, trafią na Ziemię. Zostaną one przebadane laboratoryjnie by precyzyjnie wykryć różnice pomiędzy zwykłymi wydrukami, a tymi, które powstają w warunkach mikrograwitacji.

Zdjęcie: NASA

podobne treści