news

Na Borneo odkryto gatunek grzyba udający gąbkę

Przypominające mózg okazy Spongiforma squarepantsii żyją pod drzewami w lesie tropikalnym, przybierają pomarańczowy lub bordowy kolor i wydzielają zapach przypominający owoce i pleśń. Grzyb został odkryty na Borneo w ubiegłym roku, ale dopiero teraz opisany w piśmie fachowym „Mycologia”.

Dennis Desjardin z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco przyjrzał się grzybowi pod mikroskopem elektronowym i orzekł, że S. squarepantsii przypomina raczej gąbkę niż grzyb, ponieważ zawiera szerokie pory do przechowywania wody. „Gdy panuje wilgoć, grzyba można wycisnąć z wody, dzięki czemu wraca on do poprzedniego rozmiaru. Większość innych grzybów się tak nie zachowuje”.

Gdy grzyb zostanie przesuszony, bardzo skutecznie pozyskuje wilgoć z otoczenia, dzięki czemu szybko zapewnia sobie minimalną choćby ilość wody. Wilgoć zabezpiecza zarodniki w grzybni, dlatego jest tak istotne, by nie doszło do całkowitego wysuszenia. Gatunek S. squarepantsii tak skutecznie opanował tę technikę, że po deszczu przypomina galaretę.

Ciekawe tylko, po jakiej imprezie naukowcy postanowili nazwać S. squarepantsii po SpongeBobie z kreskówki Nickleodeon (SpongeBob Kanciastoporty – oryg. SpongeBob SquarePants). [MSNBC]

podobne treści

  • wojren

    No coz mi tez od razu artykul skojarzyl sie ze Spongem :).

  • biocore

    W końcu odkryjemy że wszystko co wymyśliliśmy,natura dawno opanowała.