news

Mysłowice podłączą kosze na śmieci do Internetu

Co prawda niektórzy twierdzą, że w Mysłowicach nie znają gazet, ale tamtejszy Urząd Miasta raczej się tym nie przejmuje – Orange poinformowało, że właśnie tam rozpoczną się testy technologii CAT-M1 na potrzeby budowy Internetu Rzeczy w usługach komunalnych w Polsce.

Przekładając to na polski – zbiorcze pojemniki na śmieci w Mysłowicach zostaną wyposażone w czujniki i podłączone do Sieci. Dane będą zbierane na bieżąco i przekazywane za pośrednictwem sieci komórkowej. Celem jest optymalizacja harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych części miasta, co przełoży się na funkcjonowanie systemu i zwiększenie jego wydajności.

Jak wyjaśnia Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska:

„Inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno się ograniczać jedynie do przekazywania przez kosz informacji – poprzez sieć mobilną – że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość.”

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, a porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta Mysłowice, a Orange Polska zostało już w tej sprawie podpisane.

CAT-M1 to jeden ze standardów Low Power Wide Area Network, jaki może być stosowany do praktycznej implementacji idei Internetu Rzeczy. Zapewnia on niskie zużycie energii, co jest szczególnie istotne w przypadku infrastruktury komunalnej i czujnikach w niej umieszczonych, ale też pokrycie zasięgiem w miejscach takich jak piwnice czy garaże podziemne.

Ilustracja: Orange

podobne treści