news

Muzyka pomaga przywrócić wspomnienia chorym na Alzheimera

Pojawiła się nowa nadzieja na przywracanie wspomnień chorym na Alzheimera. Opracował ją Transcendental Tunes. Na czym polega koncepcja? Jest to mariaż technologii RFID i oldskulowego dizajnu kojarzącego się z radiem, z którego można było słuchać audycji Orsona Wellesa czy słuchowisk o Albańczykach z „Ciotki Julii i skryby” Vargasa Llosy. Obecnie z takiego urządzenia można będzie odtwarzać muzykę jak najbardziej cyfrową i nowoczesną, by docierać jeszcze głębiej do wspomnień zagubionych gdzieś w zakamarkach umysłów zaatakowanych Alzheimerem. 

Using Music To Reach The Memories of Alzheimer's Patients Chorzy mają w swoich umysłach wspomnienia, nie tracą ich. Po prostu nie mogą mieć już do nich tak szybkiego i łatwego dostępu, jak osoby zdrowe. Urządzenie ma stymulować korę przedczołową, o której sądzi się, że jest w ostatniej kolejności podatna na zaburzenia związane z utratą pamięci. Tam mają znajdować się wspomnienia, skojarzenia związane z muzyką i emocjami. Terapia polegać miałaby na tym, że opiekun chorego dobiera piosenkę – przechowywaną fizycznie w tej metalowej kulce – włącza ją i pacjent zaczyna otwierać na wspomnienia właśnie pod wpływem muzyki.

Trzymammy kciuki, żeby taka terapia okazała się skuteczna. Znane są przypadki chorych na Alzeheimera, którzy łapali kontakt z rzeczywistością dzięki muzyce. Starym utworom, które przywoływały im odległe wspomnienia. [Christina Bonnington/giz, Transcendental Tunes i Core77]

podobne treści

  • df

    polecam chorym : Turbację Mas, Poszła Czołgiem i inne.