news

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zmieni nazwę domeny na .eu?

I przy okazji da zarobić cybersquatterom, czyli ludziom wykupującym domeny po to, żeby sprzedać je później po dużo wyższej cenie. Wszystko to „dzięki” wpadce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdanowi Zdrojewskiemu, który ogłosił publicznie chęć zmiany końcówek domen muzeów z .pl na inne, najlepiej .eu lub .com.

Polski minister publicznie poprosił dyrektorów obozów koncentracyjnych o przeniesienie stron internetowych swoich placówek na inne niż kończące się „.pl” domeny. Bogdan Zdrojewski stwierdził, że:

To przecież końcówka kojarzona z Polską.

Trudno się z nim nie zgodzić. Szkoda tylko, że nie polecił najpierw wykupienia owych domen swoim ludziom i dał tym samym możliwość zarobienia sporych pieniędzy „piratom domen”. Część z nich, na przykład auschwitz.eu i auschwitz.org zostały wykupione już dawno temu, inne mogły zostać podkupione w dniu ogłoszenia decyzji o zmianie.

Istnieje na szczęście czasochłonne wyjście z tej sytuacji. Mecenas Ireneusz Matusiak, prezes sądu polubownego ds. domen przy
Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji tłumaczy, że kwestie sporne dotyczące domen z końcówka .pl można rozwiązać przed polskim sądem, .eu przed sądem w Czechach, zaś w spawie .org należałoby się zgłosić się do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Twierdzi on jednak, że decyzje zagranicznych sądów mogą nie być tak przychylne Polsce, jak naszych własnych.

Co myślicie o pomyśle Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Mniejsza o kwestię wykupienia domen – je zawsze można „powiesić” w Sieci z praktycznie nieznaną nikomu końcówką .museum. Sądzicie, że zmienienie zakończenia .pl w adresach internetowych obozów-muzeów: Auschwitz-Birkenau, Stutthof i na Majdanku na inne sprawi, że zniknie pojawiający się co pewien czas w zagranicznej prasie (m. in. w tygodniku „Time” i dzienniku „Wall Street Journal”) zwrot „polskie obozy koncentracyjne” i niesłuszne posądzanie nas o współudział w ich „działaniu”. [Muzeum Auschwitz, The Telegraph, Gazeta, TVN24, podpisz petycję, zdjęcie: Auschwitz.pl]

podobne treści

  • fakemail

    Powinno być tak:
    auschwitz-birkenau.de

    ;-)