newssmartfony

Multitasking bez tajemnic

Obecnie każdy smartphone posiada system operacyjny umożliwiający uruchamianie kilku aplikacji na raz. Każdy jednak robi to na swój sposób. Przygotowaliśmy dla was zestawienie tych najbardziej znanych i lubianych.

Ograniczenia

Smartphone to taki mały komputer, który jest w stanie zmieścić się w każdej kieszeni. Posiada on jednak ograniczenia, które sprawiają, że wielozadaniowość działa na nim inaczej niż na „zwykłych” pecetach. Oto cztery główne cechy, którymi charakteryzuje się każdy OS w telefonie:

Ekran: Jego wielkość jest ograniczona do 3-4 cali
Żywotność baterii: Przy natłoku pracy, potrafi już po jednym dniu dać o sobie znać
Procesor: Jego wielkość i zależność od akumulatora sprawia, że jest dużo wolniejszy od tego w laptopie
Pamięć: Podobnie jak procesor, podlega dużym ograniczeniom

Wielozadaniowość, jeśli spojrzeć na nią z perspektywy użytkownika telefonu, różni się od tej dostępnej w Windows, OS X czy Linux. Niektóre systemy pozwalają na uruchamianie dowolnych ilości aplikacji najróżniejszych twórców (na przykład Windows Mobile oraz BlackBerry), inne są bardzo restrykcyjne w tej materii (iPhone 4.0 oraz Windows Phone 7). Nawet metody powiadomień i przeskakiwania między aplikacjami potrafią być inne w każdym smartphonie.

Android

Android stanowi ciekawy przykład, ponieważ w ograniczonym stopniu pozwala na trzymanie uruchomionych w tle procesów, jednocześnie pozostając praktycznie niewidocznym dla użytkownika telefonu. Poprosiliśmy twórcę aplikacji na tą platformę, aby odpowiedział na nasze wątpliwości związane z wielozadaniowością w oesie firmy Google.

#!#photo2#!#

Co się stanie, jeśli przełączę aplikację?

Przełączona aplikacja nie przestaje działać, przynajmniej na tyle na ile jest to możliwe. Android zamyka procesy działające w tle w momencie, w którym bateria jest wykończeniu. Nie ma jednak powodów do zmartwień – system zapamiętuje stan, w jakim znajdowała się dana aplikacja tak, aby po ponownym uruchomieniu jej wszystko było na swoim miejscu.

Jakie aplikacje mogą działać w tle?

Android posiada dwie funkcje wspierające aplikacje firm trzecich. Pierwsza z nich usypia aplikacje działającą w tle tak, by jedynie sygnał od systemu był w stanie ją obudzić (w podobny sposób działa Gmail – nie pinguje cały czas serwera w poszukiwaniu wiadomości, jedynie czeka na powiadomienie o e-mailu).

Druga usługa przypomina rozwiązania znane z tradycyjnych komputerów: aplikacja, dla przykładu odtwarzacz mp3, po zminimalizowaniu dalej działa w tle.

Czego nie mogą robić aplikacje w tle?

Pierwsze wersje Androida pożerały baterie w całości. Działo się tak dlatego, ponieważ nie istniały żadne ograniczenia co do wykorzystania procesora przez aplikacje. Poczynając od wersji 1.5, procesy w tle nie mogą pochłaniać (łącznie) więcej niż 5-10 procent wydajności procesora. Jest to praktycznie jedyne ograniczenie.

iPhone 4.0

iPhone zawsze był wielozadaniowym telefonem, lecz jego funkcjonalność ograniczała się do oficjalnych programów. Podobnie jak Android, iPhone 4.0 pozwala na działanie w tle aplikacji producentów trzecich, jednak również tutaj spotkamy ograniczenia podobne do tych z Androida.

#!#photo3#!#

Co się stanie, jeśli przełączę aplikację?

Podobnie jak w Androidzie, istnieją tutaj dwa sposoby na zarządzanie aplikacjami działającymi w tle: zostają wyłączone jedynie w przypadku, gdy system zobaczy, że jest ich zbyt wiele odpalonych lub daje im czas na dokończenie procesu, który już rozpoczęły, i dopiero wtedy je zamknie.

Jakie aplikacje mogą działać w tle?

Poza dokończeniem uruchomionego zadania, aplikacje mają ograniczoną do siedmiu ilość czynności, w których mogą brać udział. Procesy nie działają w pełni, a jedynie w pewnym stopniu. Dla użytkownika oznaczać to będzie możliwość korzystania z VoIP (dla Skype’a uruchomionego w tle), odtwarzanie muzyki (Pandora, Rhapsody, Slacker) oraz korzystanie z funkcji lokalizacyjnych.

Czego nie mogą robić aplikacje w tle?

Aplikacje nie mogą robić niczego, na co nie mieści się w możliwościach wymienionych wcześniej siedmiu usług.

WebOS

Najnowszy zakup firmy HP – Palm, posiada najbardziej estetyczny i elastyczny (pod względem wielozadaniowości) system operacyjny na smartphony. Mitch Allen, szef Działu Technologii w Palm, odpowiedział na nasze pytania.

#!#photo4#!#

Co się stanie, jeśli przełączę aplikację?

To zależy: aplikacja może działać w tle z ograniczonymi możliwościami (na przykład brakiem dostępu do akcelerometru) lub zostać zamknięta, jeśli oprócz niej uruchomionych jest ich jeszcze kilka. Wcześniej jednak użytkownik dostanie ostrzeżenie od systemu operacyjnego.

Jakie aplikacje mogą działać w tle?

Istnieją różne sposoby działania aplikacji w tle. Będąc zminimalizowaną, może ona robić „co chce” – dla przykładu, utrzymywać łączność z Siecią. Natomiast działanie aplikacji specjalnie stworzonych do pracy w tle może być zaplanowane wcześniej i skonfigurowane w opcjach programu.

Czego nie mogą robić aplikacje w tle?

Każda aplikacja zachowuje się inaczej. Po raz kolejny zachowanie aplikacji jest zależne od tego, ile mocy wymaga utrzymanie jej przy życiu oraz czy oprócz niej nie jest uruchomionych kilka innych procesów. 

Windows Phone 7

Jak na ironię, firma Microsoft przeszła z najbardziej otwartego na wielozadaniowość Windows Mobile do bardzo ograniczającego multitasking Windows Phone 7. Poprosiliśmy Aaron Woodman o kilka słów wyjaśnienia.

#!#photo5#!#

Co się stanie, jeśli przełączę aplikację?

Aplikacja nie zostaje zamknięta po przełączeniu jej – zostaje zamrożona, a jej stan zachowany do powrotu użytkownika telefonu (tak jak w iPhone 4.0 i Androidzie). W momencie, w którym systemowi zacznie brakować pamięci, aplikacja dozna „odwodnienia” (jest to przedostatni poziom przez zamknięciem jej), lecz nadal będzie można do niej wrócić.

Jakie aplikacje mogą działać w tle?

Jest ich niewiele… Microsoft wrócił w tym przypadku do czasów wczesnego iPhone’a. Jedynie wybrani twórcy aplikacji będą mieli dostęp do wielozadaniowości.

Czego nie mogą robić aplikacje w tle?

Łatwiej powiedzieć co mogą robić – praktycznie nic. Jedyne co im zostało, to system powiadomień, dzięki któremu będą mogły komunikować się z użytkownikiem. Woodman obiecał jednak, że z czasem Microsoft zmieni system tak, by ułatwić życie producentom innych aplikacji.


Mamy nadzieję, że przyda się wam powyższe zestawienie przy zakupie nowego telefonu. Z chęcią dowiemy się również, jakie są wasze spostrzeżenia odnośnie wielozadaniowości w smartphonach. [matt buchanan/giz]

podobne treści

 • elwisz

  a symbian?

 • bartekboinski

  Symbian to stary system, którego Nokia próbuje nieudolnie ratować. Myślę, że w końcu przerzuci się na Androida, lub W7.

  • Kolo

   Jak Symbian w 2001 roku (a jego poprzednik EPOC w połowie lat ’90) oferowały prawdziwy, pełny multitasking identyczny jak duże komputery, to żadnego z tych śmiesznych systemików operacyjnych opisanych w tym artykule w ogóle na świecie nie było.   Napisać artykuł o multitaskingu i w ogóle nie wspomnieć w nim Symbiana który multitasking WPROWADZIŁ do smartphonów (i nadal ma prawie 30% udział w rynku) to jest po prostu SZCZYT MANIPULACJI, albo DEBILIZMU – do wyboru.

 • jankoluk

  A Opis bada OS ?

 • sojuz151

  a windows mobil nie 7 (jest to praktycznie inny system niż 7)np
  6.5

 • Kolo

  Autor ewidentnie nie słyszał o Symbianie, Maemo i MeeGo. A to akurat te systemy oferują prawdziwy, pełny „preemptive multitasking” ograniczony wyłącznie wolną pamięcią operacyjną, a nie żadne podroby wieprzowe w stylu zamrażania i odmrażania. Nokia może i  nie rozwija już Symbiana, ale to nadal jest system sprzedawany i to całkiem nieźle. W ostatnim krwartale 2011 r. sprzedało się na świecie PIĘCIOKROTNIE więcej telefonów z Symbianem niż z Windows Phone (12 mln vs. 2,7 mln).  A oparta na MeeGo Nokia N9 sprzedała się w prawie 2 mln egzemplarzy – czyli jeden model telefonu prawie tyle ile wszystkie telefony Windows Phone od 20 producentów….   No ale Michał Szablowski o tym widać nie słyszał, a Gizmodo dostaje kasę od Microsoftu za promowanie Windows Phone, więc trzeba o tym dziadostwie pisać na siłę….