biznesinternet

MtGox ogłasza bankructwo

Po kilku tygodniach spekulacji na temat kondycji MtGox, sytuacja w końcu się wyjaśniła – największa giełda Bitcoinów na świecie zgłosiła wniosek o bankructwo.

Oświadczenie w tej sprawie zostało wygłoszone przez prawnika japońskiej firmy na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w sądzie okręgowym w Tokio. Firma przyznała się oficjalnie do tego, że rzeczywiście straciła 850 000 Bitcoinów, z czego 750 000 należało do jej klientów. W efekcie sytuacja finansowa firmy przedstawia się w ten sposób, że jej aktywa wynoszą obecnie 3,84 miliarda jenów (37,7 milionów dolarów), podczas gdy jej pasywa wynoszą 6,5 miliarda jenów (63,9 milionów dolarów) – nie jest to więc szczególnie dobra informacja dla klientów i właścicieli MtGox.

Zarówno władze Japonii jak i USA, zainteresowane są wyjaśnieniem tej afery oraz znalezieniem winnych kradzieży prawie 750 tysięcy Bitcoinów. Problemy MtGox znacząco wpłynęły na kurs Bitcoinów na innych platformach, które zdecydowanie odcięły się do działań japońskiej giełdy:

„To tragiczne naruszenie zaufania użytkowników było wynikiem działań jednej firmy i nie odzwierciedla odporności Bitcoina i sektora waluty cyfrowej. Tak jak w przypadku każdej nowej branży, są pewne złe podmioty, które muszą zostać wyeliminowane,” stwierdziły już we wtorek we wspólnym oświadczeniu pozostałe duże platformy, między innymi Coinbase i BTC China.

Zdjęcie: Flickr/antanacoins

podobne treści