naukaWiadomości promowane

MP3 zakodowane w DNA

Zespołowi Nicka Goldmana z European Bioinformatics Institute w brytyjskim Hinxton udało się zsyntetyzować sekwencje DNA w taki sposób, że zakodowali w nim między innymi plik MP3. Z korekcją błędów.

Od jakiegoś już czasu naukowcy eksperymentują z DNA do zapisu danych. W końcu natura wykorzystuje ten związek organiczny właśnie w tym celu. Niedawno udało się zapisać 704TB danych w jednym gramie DNA, teraz czas na coś lepszego.

Do poprzedniej techniki zapisywania danych za pomocą DNA, brytyjscy naukowcy dodali korekcję błędów. Pozwoliło im to zapisać ze stuprocentową dokładnością między innymi nagranie słynnego przemówienia Martina Luthera Kinga, 154 sonety Shakespeare’a, zdjęcia laboratorium czy kopię słynnej pracy Jamesa Watsona i Francisa Cricka, w której opisywali oni po raz pierwszy podwójną helisę DNA. Wszystko to z hipotetyczną gęstością 2,2 petabajta na gram.

Informacje zostały zakodowane przy pomocy czterech nukleotydów: adeniny, guaniny, cytozyny i tyminy, którym przypisano odpowiednie wartości podczas kodowania i dekodowania informacji.  Jeden z nukleotydów odpowiadał za korekcję błędów, co pozwoliło uzyskać stuprocentową pewność, że dane nie zostaną uszkodzone podczas zapisu lub odczytu.

Choć zapisywanie danych przy pomocy DNA jest jeszcze metodą bardzo drogą, naukowcy mają nadzieję, że będzie to kiedyś jeden ze zwykłych sposobów przechowywania informacji. W jednym gramie DNA można teoretycznie zapisać równowartość 100 miliardów płyt DVD. Dodatkowo w DNA można przechowywać dane przez bardzo długie okresy czasu. Zapisywanie informacji za pomocą kwasu deoksyrybonukleinowego jest więc tym polem zainteresowania nauki, w którym możemy spodziewać się w przyszłości znaczących przełomów.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

podobne treści