sportstyl życia

Można jeść wszystko i pozostać zdrowym i szczupłym?

Nie sięgajcie jeszcze po pączki! Co prawda istnieje sposób, by podkręcić nasz metabolizm, ale od magicznej pigułki dzielą nas lata badań. Gdyby naukowcy powtórzyli na ludziach eksperyment, który wykonali na myszach, mieliby kłopoty z prawem.

Chodzi bowiem o manipulowanie „naturalną marihuaną”, czyli obecnymi w układzie nerwowym substancjami podobnymi w budowie molekularnej i działaniu do psychoaktywnych składników konopi indyjskich.

Badanie polegało na manipulacji ilością białka odpowiedzialnego za poziom endokannabinoidów, czyli substancji uczestniczących w regulacji tempa przemiany materii, odczuwania głodu i sytości, zużytkowania energii, metabolizmu lipidów i węglowodanów. Układ endokannabinoidowy ma też wpływ na kontrolę aktywności motorycznej, nastroju, motywacji – tym lepiej przy nim nie kombinować.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zwiększyli w mózgach myszy ilość białka, które zmniejszyło poziom endokannabinoidów. Przemiana materii osięgnęła u gryzoni takie tempo, że pomimo spożywania olbrzymich ilości pożywienia, zwierzęta pozostały szczupłe. Nie podniosło im się także ciśnienie krwi i nie wzrosło ryzyko schorzeń kardiologicznych i zapadnięcia na cukrzycę.

Aby osiągnąć podobny efekt u ludzi, naukowcy musieliby znaleźć substancję regulującą poziom endokannabinoidów w konkretnych obszarach mózgu w bezpieczny dla zdrowia sposób. Szacuje się, że badania trwałyby 10 lat i kosztowałyby 2 miliardy dolarów.

Daniele Piomelli z Uniwersytetu Kalifornijskiego tłumaczy: „By uzyskać pożądany rezultat, musielibyśmy stworzyć lek hamujący wytwarzanie 2-AG w mózgu, a tego na razie nie potrafimy. Zatem nie oddawajcie jeszcze karnetu do siłowni!” [LiveScience, zdjęcie: Christopher Stevenson/Getty Images]

podobne treści