internet

Mozilla: YouTube działa wolniej w Firefoxie i Edge

Masz wrażenie, że YouTube działa jakby wolniej w innych przeglądarkach niż Chrome? Nie tylko Ty masz takie wrażenie, a Chris Peterson, Technical Program Manager w Mozilli twierdzi, że nie jest to przypadek.

Za takie zachowanie ma być odpowiedzialna biblioteka JavaScript o nazwie Polymer, która została zaimplementowana w serwisie YouTube ponad rok temu, kiedy zmieniano design serwisu. Miało to w przyszłości ułatwić wprowadzanie nowych funkcji i udoskonaleń do YouTube. Ma też jednak efekty uboczne w postaci tego, że przeglądarki konkurencji, takie jak Firefox czy Edge, nie obsługują natywnie Shadow DOM v0 API, które jest jej częścią. W rezultacie obsługują stronę wolniej niż Chrome.

Na poparcie swoich słów Peterson ma testy, które przeprowadził. Według niego w przeglądarce Chrome, która jako jedyna natywnie wspiera Polymer, YouTube uruchamia się w ciągu sekundy, natomiast w Firefoksie strona uruchamia się nawet pięć razy dłużej.

Na usta ciśnie się pytanie, o to, czy jest to działanie zamierzone. Nawet jeśli, to na szczęście można przywrócić YouTube’a sprzed ery Polymeru. Wskazówki jak zrobić to na Firefoxie znajdziecie w tym miejscu, a dla Edge tutaj.

Tymczasem Google odpiera zarzuty, twierdząc, że ich własne narzędzia pokazują, że prędkość działania YouTube na Firefoxie nie zmieniła się od czasu wprowadzenia zmian.

Zdjęcie: Flickr/jm3

podobne treści