aplikacjeprogramy

Mozilla wypuściła nową wersję Firefoxa

Od dziś można ściągnąć Firefoxa oznaczonego numerem 15 dla desktopów, smartphone’ów i tabletów. Nowa wersja odznacza się poprawionym zarządzaniem pamięcią, wbudowaną przeglądarką plików PDF, poprawionym wsparciem protokołów SPDY, nowym interfacem w wersjach mobilnych oraz updaterem działającym w tle.

Mozilla wprowadziła po raz pierwszy działającego w te updatera w wersji 12, jednak użytkownik nadal musiał zatwierdzać wiele rzeczy ręcznie. Teraz przeglądarka sama ściąga aktualizacje i uruchamia je przy następnym uruchomieniu przeglądarki – tak jak Google Chrome.

Poprawiono także problemy związane pamięcią operacyjną pożeraną przez Firefoxa. Praktyka pokazywała, że do tej pory jedynym pewnym sposobem na ograniczenie zużycia pamięci przez przeglądarkę było zamknięcie jej. Teoretyczne zamknięcie zakładki powinno mieć proporcjonalnie taki sam efekt, ale praktycznie nie działało to w ten sposób. Mozilla zapowiada, że w tej wersji różnica będzie odczuwalna. Oczywiście jak bardzo zależy od dodatków z jakich korzystacie.

Wbudowana przeglądarka PDF jest domyślnie wyłączona ale możecie ją włączyć zmieniając w about:config pdfjs.disabled na false.

Obsługa protokołu SPDY w wersji v3 przyda się podczas korzystania ze stron i usług Google. Celem projektu SPDY jest zmniejszenie czasu ładowania stron internetowych dzięki priorytetyzacji i multipleksacji. Protokół, który ma rozszerzać możliwości HTML został zaproponowany przez Google a z wersji v3 korzystał do tej pory tylko Chrome 19.

Wersja Firefoxa przeznaczona na tablety ma także całkowicie zmieniony interface. Pełna lista zmian znajduje się na stronach Mozilli, skąd możecie także ściągnąć Firefoxa 15.

[Extremetech]

podobne treści