internet

Mozilla pracuje nad nową przeglądarką dla deweloperów

Już za kilka dni Firefox będzie świętował swoje dziesiąte urodziny. A ponieważ rocznica jest okrągła, fundacja Mozilla postanowiła z tej okazji przygotować coś specjalnego – przeglądarkę przeznaczoną dla deweloperów.

W ciągu dziesięciu lat od wydania pierwszej wersji praca fundacji Mozilla, oraz skupionej wokół niej społeczności programistów, wywarła duży wpływ na to, w jaki sposób korzystamy dziś z Internetu. Jest co świętować, ale jest to też dobry powód, by pochylić się nad pracą deweloperów, do których właśnie skierowany będzie urodzinowy prezent, jakim ma być przeznaczona dla nich przeglądarka.

Zapowiedź premiery, którą wyznaczono na 10 listopada, pojawiła się wczoraj na blogu Mozilli. Niestety, jak przystało na dobrą niespodziankę, na razie niewiele wiadomo o nowej przeglądarce. Może poza tym, że będzie ona zawierała dużo więcej narzędzi deweloperskich, niż obecna wersja Firefoxa. Według Mozilli ma ona zawierać wszystkie narzędzia, z których deweloperzy korzystają podczas pracy, a które rozproszone obecnie znajdują się w innych miejscach, co obniża produktywność. Wiadomo też, że nowy projekt będzie rozwijany równolegle do popularnej przeglądarki, a jego wprowadzenie na rynek nie oznacza, że ze „zwykłej” wersji znikną obecne w niej dzisiaj narzędzia.

Jak fundacja Mozilla poradziła sobie z przeniesieniem punktu ciężkości przeglądarki z konsumowania stron internetowych na ich tworzenie, dowiemy się już w niedzielę.

podobne treści