smartfony

Mozilla chciałaby stworzyć smartphone’y za 25 dolarów

Firefox OS ma się coraz lepiej, ale Mozilla nie zamierza zaprzestawać ekspansji na nowe rynki. Podczas trwających właśnie targów Mobile World Congress fundacja ogłosiła, że zamierza wprowadzić na rynek ekstremalnie tanie smartphone’y – za 25 dolarów.

Rynek urządzeń mobilnych wydaje się być już podzielony pomiędzy obecnych graczy. Szanse rozwoju swojego mobilnego systemu operacyjnego Mozilla widzi jednak w segmencie tanich urządzeń. Jak bardzo tanich? Bardzo tanich. Takich, które kosztowałyby nawet 25 dolarów.

Oczywiście smartphone za mniej niż sto złotych nie może konkurować z bardziej wydajnymi urządzeniami, ale nie to jest celem Mozilli – fundacja chciałaby doprowadzić do stworzenia urządzeń działających pod kontrolą Firefox OS, które konkurowałyby cenowo z tradycyjnymi telefonami. Mozilla uważa, że takie urządzenia zostałyby dobrze przyjęte na rynkach wschodzących, na przykład w Chinach, Indiach czy w Indonezji, w których wiele osób po prostu nie stać na droższe telefony.

W tym celu Mozilla połączyła siły z chińskim firmą Spreadtrum Communications, która produkuje układy do urządzeń mobilnych:

„Razem staramy się przełamać barierę 50 dolarów [za urządzenie]. Nie jest to łatwe,” stwierdził CTO Mozilli Brendan Eich. „Będziemy starali się to osiągnąć między innymi dzięki różnym kanałom dystrybucji w Azji, które nie są zaangażowani operatorzy komórkowi.”

Za 25 dolarów nie można spodziewać się wodotrysków czy ogromnych ekranów dotykowych, ale  Mitchell Baker, prezes Mozilla Foundation twierdzi, że potencjalni klienci i tak będą mogli wiele zyskać dzięki takim urządzeniom:

„Wyobraźcie sobie, że w kieszeni macie tzw. feature phone. A teraz proszę sobie wyobrazić, że kiedy kupowaliście to urządzenie, liczyło się dla was każde euro. [Jeśli popatrzycie na] bogactwo funkcji i moc obliczeniową, jaką jesteśmy w stanie wprowadzić na ten rynek, będziecie zachwyceni. A teraz proszę sobie wyobrazić co można osiągnąć jeśli ma się do tego dostęp.”

podobne treści