wynalazki

Mouse-Box: polski pomysł na prawdziwie podręczny komputer

Miniaturyzacja elektroniki sprawia, że komputery stają się coraz mniejsze. Dziś nie jest już niczym niezwykłym fakt, że urządzenia o naprawdę sporej mocy obliczeniowej mieszczą się w naszych kieszeniach lub przypominają swoim wyglądem pamięci USB. Ale czy taka forma jest naprawdę poręczna? Polski startup Mouse-Box uważa, że nie i prezentuje swój własny pomysł na podręczny komputer.

Pomysł, dodajmy, genialny w swojej prostocie. Powiązani z Politechniką Opolską młodzi wynalazcy proponują bowiem zamknięcie całego komputera w myszy, czyli w urządzeniu, z którego i tak korzystamy na co dzień, a które dodatkowo bardzo łatwo przenieść. Przygotowywana przez nich mysz Mouse-Box mogłaby pełnić funkcję standardowej myszy, a, po podłączeniu jej do monitora, zamieniałaby go w funkcjonalny komputer.

Sercem tej nietypowej myszy będzie czterordzeniowy procesor ARM Cortex 1,4 Ghz. W obudowie znajdzie się też miejsce na 128 GB wbudowanej pamięci Flash, kartę sieciową WiFi, 2 porty USB 3.0, żyroskop, akcelerometr, port micro-HDMI oraz baterie. A przynajmniej taki jest plan, ponieważ na razie trwają jeszcze prace nad prototypem, który należy połączyć za pomocą kabla. Docelowo młodzi wynalazcy chcieliby oczywiście, by cała komunikacja, łącznie z przesyłaniem obrazu, odbywała się bezprzewodowo oraz by urządzenie było ładowane indukcyjnie ze specjalnej podkładki pod mysz.

Niestety przejście od prototypu do produkcji masowej nie jest łatwe, dlatego trudno na razie mówić o planowanej dacie rynkowej premiery Mouse-Box czy o jego przewidywanej cenie. Młodzi konstruktorzy poszukują obecnie kogoś, kto mógłby finansowo wesprzeć ich wizję. Biorąc pod uwagę potencjał, jaki drzemie w Mouse-Box, warto trzymać za nich kciuki.

podobne treści