news

Motorola Xoom: przyszłość tabletów

Nasi koledzy redakcyjni zza oceanu mieli okazji dostać w swoje ręce jedną z rewelacji targów CES 2011 – tablet Xoom. Zobaczcie, co sądzą o najnowszym cacku Motoroli.

Motorola Xoom pojawiła się rok po premierze iPada, tuż przed premierą jego następcy i widać, że nie próżnowała przez ten czas. W „roku iPada 2” (jak to ładnie ujął ostatnio Apple) urządzenie Motoroli oferuje wszystko, czego wymagający gadżeciarz mógłby wymagać od tabletu z Androidem na pokładzie. Xoom nie jest idealnym, brakuje mu chociażby obsługi Flasha (do czasu!), lecz ma zadatki na bycie tabletem idealnym.

„Wymagający gadżeciarz”, czyli osoba spodziewająca się po urządzeniu używanych przez cywilizowaną większość świata portów USB i HDMI, solidnej, minimalistycznej obudowy, systemu operacyjnego, który dostosuje się do niego (a nie na odwrót) i braku „magii”. Xoom można by spokojnie umieścić w kolejnym filmie o Łowcach Androidów: jest cały czarny z żarzącymi się niebieskim światłem akcentami.

Specyfikacja Motoroli Xoom
Ekran: 10,1-calowy o rozdzielczości 1280×800 pikseli (160dpi)
Procesor oraz RAM: dwurdzeniowa Tegra 2 1GHz, 1GB pamięci RAM
Przestrzeń dyskowa: 32GB (wbudowana)
Kamerki: 5MPx aparat (z tyłu), możliwość nagrywania filmów w jakości 720p, flesz diodowy, 2MPx kamera z przodu do wideorozmów
Dodatki: mobilny hotspot, wyjście HDMI

Tablet Motoroli oferuje pięć przełączalnych ekranów głównych, w których lewym dolnym rogu znajdują się przyciski do błyskawicznego przełączania aplikacji (iPad oraz iPad 2 to żółwie w porównaniu z Xoom), cofnij oraz powrotu do ekranu głównego. W prawym dolnym rogu znajdują się ustawienia samego tabletu oraz wyskakujących na ekran powiadomień. Jedynym minusem menu w Xoom jest brak szybkiego dostępu do listy wszystkich aplikacji – aby się do nich dostać, musimy wrócić do ekranu głównego.

Najlepszą częścią systemu operacyjnego Android 3.0 są jego wbudowane aplikacje. Google Talk oraz Gmail powinny być wstawiane za wzór przeniesienia aplikacji z komputera na tablet. Są intuicyjne w obsłudze i przejrzyste. Korzystanie z dotykowego Gmaila to czysta przyjemność, podobnie jak Talka, czy Google Books, które spodobają się wszystkim miłośnikom e-książek. Android Market wreszcie stał się przyjemny w obsłudze, a aplikacjom odpowiedzialnym za działanie kamerek i odtwarzanie muzyki nie można nic złego zarzucić. Z wszystkich tych funkcji można korzystać cały dzień – akumulator jest naprawdę tak wydajny.

Wspomniałem o brakach w Motoroli Xoom, oto pełna ich lista:

Brak obsługi Flasha, łączności 4G oraz kart microSD
Przeglądarka internetowa nie tak szybka jak w iPadzie
Przy odtwarzania YouTube’a w wysokiej rozdzielczości wyrzuca błędy
Niemożliwość ładowania akumulatora po wpięciu do portu micro-USB
Mało praktyczne umiejscowienie przycisku włączania/blokowania
Znikoma ilość aplikacji dedykowanych specjalnie Plastrowi Miodu

Motorola Xoom wydaje się być niedokończona. Wymienione wyżej braki powodują, że lepiej wstrzymać się z jej zakupem. Jeśli jednak nie będziecie mogli się powstrzymać i zdecydujecie się na nią, wtedy otrzymacie zaawansowany technologicznie, świetnie wyglądający tablet, który pod względem obsługi aplikacji autorstwa firmy Google nie ma sobie równych.

[Ilustracja: Sam Spratt, film: Woody Jang]

podobne treści

 • zygielekd31

  Ja chcieć TO! Ale nie za szybko ;) Wystarczy poczekać na aktualizacje flasha, przystosowanie aplikacji i zmniejszenie ceny.

 • Mateusz Leśniak

  ja możecie robić porówanie do iPada 2 skoro się nim nikt nie obsługiwał? :|

 • Mateusz Leśniak

  jak możecie robić porównanie do iPada 2 skoro nie mieliście go w rękach? :|

 • Mateusz Leśniak

  jak możecie prównywać coś do iPada 2 skoro się nim nie bawiliście? :|

 • loskamillos

  Eee tam. Wolę iPada 2. wszyscy tzw. „Zabójcy ipada” jakoś nigdy nie mogą prześcignąć go w ilości sprzedaży.

 • dawid.dubanosow

  @loskamillos: bo jeszcze takich nie było. XOOM ma zadatki na zabójcę iPada2 :)

 • loskamillos

  No właśnie. Każdy „ma zadatki”. Tak samo mówiło się o telefonach samsunga jako o zabójcach iphone’a. Niestsety ale twarde fakty w postaci wyników sprzedaży mówią same za siebie.

  Zresztą widzę, że pan Szabłowski najchętniej wsadził by ten tablet w ramki, tymczasem nawet nie miał go w ręku. Także poczekajmy z oceną gdy przyjdzie do realnego użytkowania a nie oglądania zdjęć i filmików.

 • loskamillos

  Mój błąd. Widzę, że to jednak opinia amerykańskich dziennikarzy. Niemniej jednak „poczekamy, zobaczymy”.

 • pio11

  A ile to kosztuje? Nie wiem co w tym urządzeniu jest ładnego :/. Sam android nie jest dla mnie jakimś super systemem. Już na filmiku widać, że interfejs jest mało czytelny, wszystko jest naćkane i właściwie nie można się połapać. Większość rzeczy została oczywiście ściągnięta z iOS. Obecnie ten „tablet” przegrywa z iPadem. 100 aplikacji raczej nie zachęci nikogo do kupna. Nie ma on nic więcej co ma obecnie iPad

 • dziadek.rafal

  Poczekać, poczekać… kiedyś będą na to aplikacje, będzie flash, youtube może nie sypnie błędami itd.

  Wolę jednak bardziej zamknięty iOS który jednak działa.
  Po zamieszaniu z trojanami na Android Market widać, że otwarte standardy i brak moderacji od strony Google (8 dni czekania) tym bardziej.

 • Omar

  „iPad oraz iPad 2 to żółwie w porównaniu z Xoom”

  Uwielbiam porównania wzięte z powietrza. Na profesjonalnym blogu ? Nie wypada…

 • zygielekd31

  @pio
  ‚hater’s gona hate!’ Train harder!
  Kosztuje tyle sam co iPad. Ekran jest tak czytelny jak sobie ustawisz 100% konfigurowalny, możesz mieć pusty i czysty a możesz dodać 200 widgetów i nic nie zobaczysz… A powiedz proszę co zostało ściągnięte z iOS’a, przecież to iOs jest wstecz

 • dawid.dubanosow

  @pio11: niby jaka większość? widżety? multitasking? układ ekranu? przyciski? ikony? animowane tapety? a może szybkość działania?

  @Omar: prawda boli!

  @zygielekd31: [Lubie to!]

  @dziadek.rafal: Brawo dostajesz +5 do flame ability!!!

 • Omar

  @dawid.dubanosow:
  „Omar: prawda boli!”

  Tak mówą, tylko to nie prawda, a spekulacje. Czas pokaże czy zgodne z rzeczywistością. W tym momencie takie „prawdy objawione” nie powinny być zamieszczane na blogu aspirującym do miana „profesjonalnego”.

 • xoomsrum

  ale paskuda :/
  i ten plaster miodu :/
  iPad jest tylko jeden :)

 • pio11

  Tyle samo to znaczy ile bo iPady zaczynają się od 499 do 829$. @dawid to niesamowite jak Gmail jest idealnie podobny do tego co mam na iPadzie. Mówienie, że iOS jest wstecz jest dla mnie śmieszne. Gdyby było wstecz to nikt by iUrządzeń nie kupował. A jest zupełnie inaczej. Z resztą to Apple zapoczątkowało erę „dotyku” i zawsze beda do przodu. A ten cały android przez tą swoją 100% konfigurowalność jest tak przeładowany milionem opcji, ze znalezienie czego kolwiek na telefonie mojej siostry graniczy z cudem.

 • tom343

  Takie firmy jak Samsung, Motorola etc. powinny całować Jobsa po rękach. Pomyślcie tylko o ile spadła by sprzedaż w wyżej wymienionych firmach gdyby iOS posiadał flasha ? Co najmniej o 1/3. Przecież ze statystyk wynika że większość odrzuca IPada ze względu na brak flasha. Więc co by było gdyby iOS flasha posiadał ?

 • dziadek.rafal

  @dawid.dubanosow
  A jakieś kontrargumenty masz czy wystarczy taki komentarz?
  Co konkretnie Ci nie pasuje w moim wpisie?
  Czy może te zdjęte aplikacje nikomu nie przeszkadzają?

 • ares

  Tablet Motoroli oferuje ” pięść ” przełączalnych ekranów głównych.. do poprawki :)