newswynalazki

Motocykl z drukarki 3D

Co można wydrukować na drukarce 3D? Sporo. Ale jeśli jest się firmą specjalizującą się w dużych drukarkach, pokazowy wydruk musi robić wrażenie. Jak na przykład funkcjonalny motocykl.

Właśnie to za cel postawili sobie inżynierowie Marco Mattia Cristofori oraz Maximilian Sedlak z NOWlab, laboratorium należącego do niemieckiej firmy BigRep GmbH, która specjalizuje się w dużych drukarkach 3D. Zaprojektowali oni motocykl NERAbike, który praktycznie cały można wydrukować za pomocą drukarki 3D. Jedynymi elementami, które z przyczyn oczywistych nie zostały wydrukowane, były akumulator i silnik elektryczny.

Pozostałe elementy konstrukcyjne motocykla, takie jak rama, widelce, siedzisko czy opony, zostały wydrukowane. NERAbike składa się łącznie z 15 elementów, które po wydrukowaniu należy ze sobą połączyć i zamontować wspomniane wyżej akumulator i silnik.

Co prawda zaprojektowany przez nich motocykl ma dość niecodzienną stylistykę, ale na powyższym nagraniu widać, że całkiem nieźle radzi sobie na drodze. Niestety pomysłodawcy nie chwalą się ani ilością kilometrów, jakie udało im się przejechać na jednym ładowaniu, ani prędkością maksymalną maszyny.

Jak przystało na wyczyn głównie marketingowy, BigRep GmbH nie planuje udostępniać nikomu planów NERAbike, ale biorąc pod uwagę coraz większą popularność drukarek 3D, tylko czekać, aż ktoś postanowi pociągnąć ten pomysł dalej, udostępniając jednocześnie plany online.

podobne treści