wynalazki

MorePhone czyli elastyczna przyszłość powiadomień

O wprowadzeniu elastycznych ekranów do elektroniki użytkowej mówi się już od jakiegoś czasu. LG podobno planuje nawet wprowadzić do sprzedaży pierwszego smartphone’a z elastycznym ekranem jeszcze w tym roku. Ale po co komu właściwie elastyczny ekran? Badacze z Queens University Human Media Lab mają kilka pomysłów jak takie coś wykorzystać.

MorePhone, bo tak nazywa się ich prototyp, jest urządzeniem, które wykorzystuje elastyczny ekran do tego, by przekazywać użytkownikowi dodatkowe informacje. Na przykład o nieodebranym połączeniu albo o tym, że otrzymał on smsa. W takich sytuacjach MorePhone po prostu wygina się w charakterystyczny sposób. Żeby wyłączyć powiadomienie użytkownik musi rozprostować urządzenie.

Ekran urządzenia może wyginać się dzięki umieszczonymi pod nim kablom wykonanym ze stopów z pamięcią kształtu, które kurczą się kiedy urządzenie ma przekazać zaprogramowany wcześniej komunikat.

Jak na razie jest to oczywiście prototyp, którego działanie możecie zobaczyć na nagraniu poniżej. Na razie trudno wyobrazić sobie, że taka funkcjonalność trafi kiedyś do naszych smartphone’ów, ale z drugiej strony trudno też wyobrazić sobie, jak tak naprawdę miałaby działać przyszła giętka elektronika. Więc może nie jest to aż tak abstrakcyjny pomysł. Badacze z Queens University mają nadzieję, że produkty wykorzystujące ten pomysł pojawią się na rynku w ciągu pięciu – dziesięciu lat.

podobne treści