biznesnauka

Moon Express MX-1: „iPhone kosmosu”

Nie tylko Chińczycy zainteresowani są obecnie eksploracją Księżyca – firma Moon Express, jeden z pretendentów do ufundowanej przez Google nagrody Lunar Xprize, zaprezentowała projekt lądownika, który już w roku 2015 ma ruszyć w kierunku Srebrnego Globu.

Lądownik, o którym mowa, nazywa się MX-1 i, według szefa Moon Express, Boba Richardsa jest „nie tylko lądownikiem, jest kosmicznym koniem pociągowym z wieloma zastosowaniami. MX-1 to iPhone kosmosu; platforma zdolna do obsługi wielu rodzajów misji, w tym naszego podstawowego planu, jakim jest eksploracja Księżyca w celu zdobycia pożytecznych zasobów dla ludzkości.”

MX-1 to jednocześnie jednostopniowy statek kosmiczny, który ma mieć możliwość samodzielnego dotarcia na powierzchnię Księżyca z geosynchronicznej orbity transferowej. Z tego powodu, według Moon Express, MX-1 będzie mógł pełnić także inne role, takie jak na przykład bycie dodatkowym stopniem wynoszącym w kosmos mniejsze satelity, może też być wykorzystany jako „kosmiczny holownik”

Jednak głównym zadaniem statku będzie lądowanie na Księżycu, na którego powierzchnię dostarczy nie tylko instrumenty badawcze – ma on także w przyszłości otworzyć drogę do wydobywania surowców na Srebrnym Globie.

„Wszystko to, o co walczymy na Ziemi,” mówi Richards, „wszystkie surowce są dostępne w kosmosie w nieskończonych ilościach.”

MX-1 co prawda nie odkryje nowych złóż ropy naftowej, ale może uda się dzięki niemu pozyskać nowe źródło tzw. metali ziem rzadkich.

Moon Express planuje wysłać MX-1 na jego pierwszą księżycową misję na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, lub innego odstępnego komercyjnie systemu transportowego, już w roku 2015.

podobne treści