naukanews

Moc obliczeniowa wszystkich procesorów na świecie = jeden ludzki mózg

Ile danych przechowują, przetwarzają i przesyłają wszystkie urządzenia elektroniczne
na świecie? Obliczenie tej wartości stanowi prawdziwe wyzwanie dla
naukowców, ale para śmiałków postanowiła spróbować. Przy okazji doszła do
ciekawych wniosków.

Martin Hilbert i Priscila Lopez zbadali zmiany w 60 technologiach cyfrowych i analogowych, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 20 lat, a dokładnie w latach 1986-2007. Niektóre z ich spostrzeżeń nie są zaskakujące (Internet wypiera łączność telefoniczną), a inne – bardzo. Otóż hardware przeznaczony do grania ma większą moc obliczeniową niż wszystkie superkomputery razem wzięte!

Co ciekawe, w 1993 roku 86 procent danych przechowywanych na nośnikach znajdowało się na taśmach wideo, podczas gdy w 2007 roku prym wiodły już twarde dyski, płyty CD, DVD i Bly-ray, zaś taśmy wideo przechowywały tylko 6 procent danych.

Pojemność nośników danych rosła co rok o 23 procent, osiągając wielkość 2,9 x 10^20 bajtów, czyli 300 eksabajtów. Daje to 61 płyt CD na każdego mieszkańca Ziemi.

W 1986 roku, 80 procent łączności przypadało na analogową telewizję naziemną, dziś jest to już tylko 50 procent. Analogowe programy telewizyjne przesyłane przez telewizję kablową królowały w 2000 roku, ale teraz już też zaczęły ustępować przekazom cyfrowym.

W 1986 roku telefony analogowe odpowiadały za 80 procent komunikacji dwustronnej, ale już w 2000 roku tylko za 2 procent. Największy udział telefonów cyfrowych w rynku miał miejsce w 1993 roku, gdy wynosił 67 procent. Dzisiaj za 97 procent łączności między dwoma urządzeniami odpowiada Internet.

W 1986 roku liczyły się jeszcze kalkulatory, ale w 2000 roku pecety dysponowały już 86 procent globalnej mocy obliczeniowej. Dziś już 6 procent dysponują telefony, a właściwie smartfony. Jedną czwartą puli mocy obliczeniowej zagospodarował sprzęt do gier, ale komputery nadal rządzą.

Naukowcy postanowili też określić moc obliczeniową urządzeń elektronicznych na Ziemi. Za 97 procent odpowiadają procesory. W 2007 roku ludzkość dysponowała maszynami wykonującymi  6,4*10^18 operacji na sekundę, ale wartość ta rosła w badanym czasie aż o 86 procent rocznie.

Autorzy badania porównują tę wartość do możliwości ludzkiego mózgu: ” 6,4*10^18 poleceń na sekundę, które wykonują wszystkie komputery na Ziemi to podobna wartość, jak liczba impulsów nerwowych wykonywanych co sekundę przez ludzki mózg.” To jeszcze nie wszystko! Łączna pojemność nośników pamięci jest równa ilości danych obecnych w DNA jednego człowieka. Na świecie jest już prawie 7 miliardów ludzi… [Ars, Gawker]

podobne treści

 • hipis

  To teraz wiem dlaczego czasem wydaje mi się że google myśli.

 • kamil.osowski

  chodzi chyba o 6,4 x 10^18 ?

 • pulser23

  To widać że poziom naszej technologii nie jest tak wysoki jak się wydaje skoro 7 mialiardów ludzi potrafilo stworzyć technologie porównywalną z mocą obliczeniową jednego z nich. Paradoks?
  Z drugiej strony możliwa liczba połączeń z naszej głowie jest wieksza niż liczba cząsteczek w całym wszechświecie, więc nasze możliwości są nieograniczone.

 • Anna Piwnicka

  @kamil.osowski – Oczywiście, dzięki!

 • paul.radej

  nie można porównywać ludzkiego umysłu i komputera. Komputer to deterministyczna maszyna touringa. Ludzki umysł jest niedeterministyczny (czyli -> komputer może prowadzić skończoną liczbę procesów, ludzki umysł praktycznie nieskończoną).

  Pozatym ludzkie ciało ma tendencje do przystosowywania się do swego działania.
  Kulturyści mają więcej komórek mięśniowych lub/i mają większe komórki mięśniowe (hipertrofia). Osoby pracujące umysłowo w jakiś sposób mają wuięcej połączeń neuronowych.

 • god

  „Z drugiej strony możliwa liczba połączeń z naszej głowie jest wieksza niż liczba cząsteczek w całym wszechświecie, więc nasze możliwości są nieograniczone.”

  Powtarzasz tak każdą zasłyszaną bajkę?
  To używaj swojego nieograniczonego umysłu i nie pisz bzdur.
  A może uważasz się za jakiś cud natury, który już nie musi myśleć?

 • satan

  co się go czepiasz, przeca dobrze napisał
  człowiek posiada nieograniczone możliwości, musi jedynie uwierzyć!

 • krzicho

  god – jeżeli weźmiesz liczbę komórek nerwowych, to liczba kombinacji połączeń jakie mogą wytworzyć jest przytłaczająca. Ty chyba podchodzisz do tej sprawy na zasadzie, że jeżeli mamy miliardy neuronów w mózgu, to są miliardy możliwości połączenia.