samochodywynalazki

Mobii: Intel i Ford pracują nad systemem, który będzie rozpoznawał kierowców

Nie tylko Google i Apple interesują się samochodami. Podobne badania prowadzi Intel, który, we współpracy z Fordem, postanowił sprawić, by samochód dostosowywał się do kierowcy.

Opracowany wspólnie przez obie firmy eksperymentalny system o nazwie Mobii będzie wykorzystywał zainstalowane wewnątrz kabiny kamery, których zadanie będzie rozpoznawanie kierowcy oraz jego gestów. Chwilę po wejściu do pojazdu system ma rozpoznać kierowcę, wyświetlić jego spersonalizowane ustawienia i być gotowym na przyjmowanie poleceń przy pomocy gestów. Z tych ostatnich nie będziemy mogli co prawda korzystać do kierowania samochodem, ale mogą być bardzo przydatne kiedy na przykład podczas jazdy będziemy chcieli wykonać telefon lub otworzyć szyberdach.

Jeśli Mobii wykryje, że w samochodzie podróżuje także pasażer, system, w ramach ochrony prywatności, może wyświetlić jedynie powszechne dane, czyli na przykład nawigację. Rozpoznawanie twarzy ma też taką zaletę, że w przypadku, gdy twarz kierowcy nie zostanie rozpoznana, system wykona jego zdjęcie i prześle je na smartphone’a właściciela, który z poziomu aplikacji mobilnej będzie mógł zdecydować o nadaniu uprawnień do kierowania jego pojazdem, a także określić jakie funkcje i ograniczenia będą stosowane w tym przypadku. Opcja ta skierowana jest przede wszystkim do rodziców, którzy mogą w ten sposób określić maksymalną prędkość samochodu, ograniczyć głośność dźwięku czy wyłączyć możliwość korzystania z telefonu kiedy pojazd prowadzony jest przez ich pociechę. Oczywiście właściciel, w przypadku kradzieży pojazdu, może też w ten sposób uziemić złodzieja.

Brzmi interesująco, choć na razie nie wiadomo kiedy, jeśli w ogóle, Mobii stanie się standardowym wyposażeniem Fordów.

podobne treści