news

Młody Włoch z sercem robota

Pompy zastępujące serce zazwyczaj wszczepia się pacjentom oczekującym na
przeszczep. 15-letni Włoch jest pierwszą nieletnią osobą, dla której mechaniczne
serce będzie permanentnym rozwiązaniem.

Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a, czyli nieodwracalny zanik mięśni. Przeszczep serca nie wchodzi więc w grę, zaś pacjent potrzebował pomocy. Od dłuższego czasu nie wstawał z łóżka i był bliski śmierci.

Operacja w rzymskim Szpitalu Dziecięcym Dzieciątka Jezus trwała 10 godzin, ale pacjent czuje się dobrze. Lekarze przewidują, że urządzenie wspomagające czynność lewej komory serca (LVAD) da chłopakowi jeszcze 20-25 lat życia. 4-centymetrowa pompa zastępująca funkcję mięśni w lewej komorze serca waży zaledwie 90 gramów. Kontrolowana jest za pomocą przycisku umieszczonego za lewym uchem pacjenta i zasilana akumulatorkiem, który chłopak będzie nosił przy pasku i ładował w nocy.

Zdjęcie powyżej pokazuje pierwsze urządzenie tego rodzaju, które wspomagało akcję serca dorosłego mężczyzny przez 64 godziny, do czasu, gdy był możliwy przeszczep. [Kat Hannaford/giz, Telegraph, Daily Mail]

podobne treści

  • p.dampc

    a po tych 20-25 latach trzeba będzie wszczepić nowe?

  • kindof

    jeśli reszta ciała będzie się do tego nadawała to pewnie tak, ale wtedy będą już lepsze modele, energooszczędne i cichsze :)

  • kabukiman

    Co się stało z robotem którego serce dostał? Zabił się na motorze?