newswtf

MKiDN: Test kulturowy dla polskich twórców gier?

Gry takie jak Wiedźmin, This War of Mine czy Frostpunk udowodniły, że polskie gry mogą zawojować świat. Rząd chciałby im w tym pomóc i przygotowuje pewne zmiany podatkowe, które mają ułatwić życie polskim deweloperom gier. Ale nic za darmo.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje projekt zmian podatkowych, które mają przyśpieszyć rozwój polskiego sektora gier wideo. Należy do nich propozycja umożliwienia przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją gier odliczenia 100 procent dodatkowych i określonych w ustawie kosztów kwalifikowanych od podatku CIT.

Ale nie każdy deweloper będzie miał prawo do odpisania wszystkich kosztów. W tym celu trzeba będzie wyprodukować grę „o charakterze kulturowym”. Aby zyskała ona taki status, trzeba będzie spełnić określone warunki. Jak podaje Gazeta Prawna, chodzi o to, by gra miała między innymi odpowiednie miejsce akcji, zawierała elementy polskiego dziedzictwa kulturowego lub historycznego i w zdecydowanej większości została wyprodukowana na terytorium Polski.

Ministerstwo ma nadzieję, że dzięki nowej takim pomysłom nie tylko zwiększą się wpływy podatkowe (firmy zatrudnią nowych pracowników i same osiągną wyższe dochody), ale też Polska zostanie wypromowana jako „nowoczesny kraj, w którym stwarza się warunki sprzyjające rozwojowi przemysłów kultury i kreatywnych”.

Niewykluczone. Ale obawiam się, że raczej test taki zostanie odebrany przez „przemysł kreatywny i kulturalny” jako paździerz i cepelia. Nie wspominając już o tym, że ktoś musiałby przygotowywać wymagania i oceniać gry pod tym kątem, a to aż prosi się o nadużycia. A ponadto skoro rząd wie, że obniżanie podatków stymuluje rozwój, z logicznego punktu widzenia nie ma żadnego powodu, dla którego obniżka miałaby być ograniczona tylko do jednej branży. I jednego podatku. Tak czy inaczej, MKiDN chciałoby, by rząd zajął się tą propozycją w IV kwartale tego roku.

Ilustracja: CD Projekt Red

podobne treści