wynalazki

MIT pracuje nad kostkami, które złożą się w robota

Naukowcy z MIT pracują nad nowym robotem. W odróżnieniu jednak od najnowszych konstrukcji ze stajni Boston Dynamics, robot ten nie potrafi szybko biegać. Nie został też zbudowany do tego by pokonywać przeszkody terenowe. W zamian za to potrafi złożyć się sam.

Oczywiście pod warunkiem, że w pobliżu znajdować się będą odpowiednie części. Robot, a właściwie roboty, nad którymi trwają pracę na MIT, nazwane zostały przez swoich twórców M-blocks. Są to małe sześciany, które nie posiadają żadnych zewnętrznych elementów. Pomimo tego poruszają się, a grupa M-blocks może połączyć się w zadany przez naukowców kształt.

Dzieje się tak dzięki kołu zamachowemu, znajdującemu się wewnątrz każdego z sześcianów. Kostka rozpędza koło zamachowe, by następnie je zatrzymać a powstały w ten sposób moment pędu wykorzystać do poruszania się. Dzięki tej prostej metodzie kostki mogą nawet skakać ponad niewielkimi przeszkodami. Z innymi kostkami M-blocks łączą się za pomocą silnych magnesów.

Naukowcy z MIT chcą teraz połączyć swoje kostki w sieć i zautomatyzować proces łączenia się  M-blocks w większą strukturę. W przyszłości M-blocks mogłyby stać się częściami składowymi robota, który mógłby sam, w zależności od okoliczności, zmieniać swoją budowę.

podobne treści