wynalazki

MIT opracowało stół dla prawdziwych X-menów

Profesor Hiroshi Ishii od lat pracuje w MIT Media Lab nad nowymi sposobami interakcji z komputerami. Jednym z ostatnich projektów, który powstał pod jego kierownictwem, jest stół, który w czasie rzeczywistym jest w stanie odwzorować działania użytkownika.

Pamiętacie może stół z pierwszego filmu z serii X-men? Tak, ten stół, który posłużył do zaprezentowania trójwymiarowego rzutu części Nowego Jorku. Profesor Ishii, wraz ze swoimi studentami, stworzył coś lepszego – stół, który w czasie rzeczywistym odwzorowuje działania użytkownika. Oczywiście tylko takie, które mają miejsce w polu działania kamer, bo to właśnie one zbierają dane na temat tego, co robi użytkownik. Następnie dane te przetwarzane są przez komputer, który przekłada je na ruchy klocków, z których wykonana jest powierzchnia stołu. W rezultacie powstaje coś na kształt ruchomej repliki danego obiektu.

Opracowany przez nich system może być także wykorzystany do prezentacji innych trójwymiarowych danych. Teraz pozostaje tylko zwiększyć jego rozdzielczość i zamontować go w Instytucie Xaviera.

podobne treści