news

Mistrzostwa Świata z mistrzowską technologią

Stroje, które pozwalają szybciej biegać. Bardziej okrągła piłka. Na tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej technologia wkracza pełną parą.

Na przykład piłka (o nazwie Jabulani). Nie jest szyta. Jest sklejana termicznie. To również najokrąglejsza z piłek kiedykolwiek używanych na mistrzostwach świata. A przy tym jest dostępna dla zwykłych ludzi. Jeśli więc chcesz kopać niemal idealnie, zarezerwuj sobie 140 dolarów.

A stroje? Adidas opracował specjalne, krzyżujące się na plecach pasy o nazwie „TechFit”. Ponoć pomagają one zwiększyć prędkość, długość skoków, a przy tym i wytrzymałość zawodników do 4%. Może to humbug, może placebo wmawiające piłkarzom, że wygrają dzięki kilku paskom. Ale patrząc na efekty, jakie przynoszą tego typu technologie w kolarstwie czy pływaniu można być pewnym, że te 4% zmienić mogą naprawdę wiele. Nawet jeśli wpływają  bardziej na psychikę sportowców niż na cokolwiek innego. A TechFit można było już zobaczyć w akcji:

Buty też przeszły niemałe zmiany. W RPA gracze będą biegać w czymś przypominającym raczej tapicerkę z Audi A5 niż sportowe obuwie. Buty będą lekkie, opływowe i mają zawierać magiczne korki o nazwie Powerspine.

Czarodzieje z Adidasa zapewniają, że takie korki mają zmniejszyć ryzyko kontuzji więzadeł krzyżowych. A więc jednak w tej technologicznej gonitwie ktoś pomyślał o piłkarzach. [Jack Loftus na podstawie CrunchGear]

podobne treści