naukanews

Misja sondy Rosetta zakończona zderzeniem z kometą

Dziś około godziny 13:20 czasu polskiego zakończyła się misja sondy Rosetta. Zgodnie z planem sonda została dziś w kontrolowany sposób rozbita o powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Historyczna misja, której zwieńczeniem było lądowanie lądownika Philae na powierzchni komety, rozpoczęła się 2 marca 2004 roku, ale przygotowania do jej przeprowadzeni rozpoczęły się wiele lat wcześniej. Głównym celem misji sondy Rosetta było przeprowadzenie badań mających pomóc w poznaniu pochodzenia komet, powiązań między materią kometarną i materią międzygwiazdową oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego. I zadanie to, pomimo pewnych problemów z działaniem lądownika Philae, sonda wypełniła znakomicie. Dość powiedzieć, że tylko w tym roku opublikowano już 190 artykułów naukowych opartych na zebranych podczas niej danych, a kolejne 50 jest w przygotowaniu.

A jest co analizować. Instrumenty sondy wykryły między innymi wodę, tlenki węgla, amoniak czy takie związki organiczne jak metan, metanol czy formaldehyd. Co ciekawe, woda wykryta na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko ma inny stosunek deuteru do protu, niż woda występująca na Ziemi. Oznacza to, że to nie komety podobne do niej przyniosły wodę na naszą planetę.

Analiza wszystkich danych zebranych podczas misji potrwa jeszcze długo, ale sama misja nie mogła trwać w nieskończoność – ze względu na to, że orbitująca wokół komety sonda stale oddala się od Słońca, co wiąże się ze zmniejszaniem się ilości dostępnej energii, naukowcy z ESA zdecydowali się na zakończenie misji w maksymalnie efektowny sposób, czyli poprzez zaplanowanie kolizji z jądrem komety. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć retransmisję tego wydarzenia.

Zdjęcie: ESA

podobne treści