naukanews

Misja ExoMars wystartowała

Po wielu latach przygotowań (i kilku znacznych zmianach planów), z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wystartowała rakieta Proton-M, na której pokładzie w stronę Marsa ruszyły pierwsze dwa urządzenia wchodzące w skład misji ExoMars.

ExoMars, to wspólna misja badawcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmosu. W jej ramach mają odbyć się dwa starty; pierwszy z nich, który wyniósł orbiter oraz lądownik, odbył się dziś. Kolejny, w ramach którego na Marsa poleci łazik, planowany jest na rok 2018. Głównym celem misji jest poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie.

Zadaniem wystrzelonego dzisiaj orbitera Trace Gas Orbiter (TGO) będzie badanie zawartości metanu w marsjańskiej atmosferze oraz przekazywanie na Ziemię danych zebranych przez pozostałe urządzenia wchodzące w skład misji. Lądownik ma osadzić na powierzchni Marsa stację meteorologiczną. Oba elementy wejdą na orbitę Marsa za siedem miesięcy.

W 2018 roku kolejna rosyjska rakieta wyśle w stronę Marsa lądownik ExoMars Rover Lander, na którego pokładzie znajdować się będzie łazik ExoMars Rover. Wśród wielu innych instrumentów naukowych, łazik wyposażony będzie także w dwumetrowej długości wiertło, które pozwoli zebrać próbki gruntu z tej głębokości.

W projekt, po stronie ESA, zaangażowane są także polskie firmy. Polski udział w projekcie związany jest z oboma elementami misji, czyli zarówno z budową orbitera, jak również lądownika, który wyląduje na Czerwonej Planecie.

Ilustracja: ESA

podobne treści