newsportale społecznościowe

Ministerstwo Finansów analizuje czy Facebook nie łamie ustawy hazardowej

Od 1 kwietnia obowiązuje w Polsce znowelizowana ustawa hazardowa, na mocy której powstał prowadzony przez Ministerstwo Finansów rejestr stron internetowych, na których oferowane są nielegalne gry hazardowe. Strony takie mają być blokowane przez dostawców. Czy na listę tę trafi także Facebook?

Choć do spełnienia się takiego scenariusza jeszcze daleka droga, nie jest to wykluczone. Wszystko za sprawą analiz, które trwają obecnie w Ministerstwie Finansów. Ale analizowana kwestia dotyczy właśnie tego, czy Facebook, w nielegalny sposób, oferuje użytkownikom na terenie Polski, gry hazardowe.

Na sprawę zwrócił uwagę Jacek Wilk, jeden z posłów Kukiz’15, który pod koniec kwietnia złożył interpelację do Ministerstwa Finansów pytając, czy dostępne za pośrednictwem Facebooka gry, takie jak Real Vegas, Slotomania czy Vegas Stars Casino, oferowane są w zgodzie z nowymi przepisami.

Ministerstwo Finansów chyba samo przestraszyło się potencjalnych konsekwencji umieszczenia Facebooka na ministerialnej liście blokowanych stron, ponieważ wiceminister finansów Wiesław Janczyk, w odpowiedzi na interpelację, unikał zajmowania zdecydowanego stanowiska w tej sprawie. Poinformował jednak, że przypadek ten jest badany przez jego urzędników.

„W odniesieniu do portalu społecznościowego Facebook podjęte zostały stosowne czynności sprawdzające. Uzyskany i zabezpieczony w ich wyniku materiał, zostanie poddany analizie celem podjęcia ewentualnych dalszych działań zgodnie z obwiązującą ustawą o grach hazardowych,” czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Miejmy nadzieję, że w ramach tych analiz nikomu jednak nie przyjdzie do głowy blokować dostępu do całego portalu, z którego korzysta w Polsce ponad 20 milionów osób.

Zdjęcie: Flickr/SaulXVera

podobne treści