wynalazki

Miniaturowe roboty pociągną za sobą samochód

Roboty μTug (w lewym dolnym roku) ciągną za sobą samochódMrówka może podnieść ciężar wielokrotnie przekraczający masę jej ciała. W zależności od gatunku, współczynnik ten oczywiście się różni, ale przykładowo mrówka leśna z występującego w Polsce gatunku Formica polyctena, może przenosić w warunkach terenowych nawet dziesięć razy tyle, ile sama waży. Jest to imponujący wynik, ale wytwory inżynierii potrafią go pobić. Ale czy mogą jednocześnie współpracować, tak jak mrówki, by razem sprostać jeszcze większym ciężarom?

Takie pytanie zadali sobie naukowcy z Biomimetics and Dextrous Manipulation Lab Uniwersytetu Stanforda, którzy już od dłuższego czasu zajmują się budowaniem różnego rodzaju małych robotów, które jednocześnie mogą podnosić lub ciągnąć ciężary wielokrotnie przekraczające ich własną wagę. Jednym z takich robotów był ważący zaledwie 12 gramów μTug, który jednak potrafi pociągnąć za sobą talerze do sztang ważące nawet 2000 razy tyle co on. Te możliwości były imponujące już rok temu, kiedy po raz pierwszy amerykańscy naukowcy chwalili się swoimi robotami, teraz jednak postanowili pójść jeszcze wyraźniej w ślady mrówek i nauczyć swoje roboty współpracy.

Po wstępnym odsianiu konstrukcji skaczących lub kroczących, naukowcy wybrali do tego zadania sześć miniaturowych robotów μTug, które wyposażone są w kółka oraz specjalną przyssawkę naśladującą palce gekonów. Dzięki kółkom roboty przesuwają się, a kiedy muszą pociągnąć ciężar przyczepiony do nich za pomocą linki, „zapierają się” przyssawką, by nie stracić przyczepności.

Zadanie, jakie postawiono przed miniaturowymi robotami nie było łatwe – miały ciągnąć dość duży obiekt. Mniej więcej rozmiarów Chevroleta wraz z właścicielem, którym zupełnym przypadkiem był jeden z autorów pracy badawczej. Ale sześć trochę zmodyfikowanych (a przez to trochę cięższych niż rok temu) robotów μTug zadaniu temu sprostało znakomicie. W rezultacie roboty, które ważyły w sumie 100 gramów, wspólnie pociągnęły samochód ważący 1800 kilogramów.

podobne treści