naukawynalazkizdrowie

Miękka pneuamtyczna orteza pomoże w rehabilitacji

Twórcy science-fiction dość często odwołują się do pancerzy czy innych podobnych urządzeń, które mają dawać człowiekowi nadludzką siłę i zwiększać jego możliwości. Zanim to jednak nastąpi, będziemy się musieli zadowolić urządzeniami, które wspierają z pozoru tak proste czynności jak chodzenie.

Badacze z Carnegie Mellon University, we współpracy z naukowcami z MIT, Uniwersytetu Harvarda, USC i firmą BioSensics, stworzyli „bioniczną skarpetę”, czyli inspirowaną układem mięśni w nodze człowieka ortezę, która ma wspierać poruszanie stopą. Całe urządzenie zbudowane jest z miękkich i elastycznych materiałów, i rzeczywiście przypomina trochę bardzo futurystyczną skarpetę.

Zakładając oczywiście, że w przyszłości skarpety wyposażone będą w cztery „pneumatyczne mięśnie”, które, wykorzystując dane zbierane przez sensory, wspomagają ruchy użytkownika. Zbudowany przez nich prototyp jest w stanie poruszać stopą w stawie skokowym o 27 stopni, co jest wystarczające do odtworzenia normalnego ruchu podczas chodzenia. Dzięki zainstalowaniu trzech pneumatycznych siłowników z przodu urządzenia, stopa umieszczona w ich ortezie może także kołysać się na boki.

Naukowcy mają nadzieję, że ich wynalazek już niedługo będzie pomagał pacjentom borykającym się z uszkodzeniami nerwów stopy i kostki spowodowanymi przez udary, stwardnienie rozsiane a nawet porażenie mózgowe.

podobne treści