naukanews

Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała planetoidę imieniem polskiego studenta

Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła uhonorować Michała Kusiaka, studenta  astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który może pochwalić się odkryciem 151 komet, i nazwała jego imieniem jedną z planetoid.

Planetoida, nosząca do tej pory oznaczenie (376574) 2013 PA16, została odkryta przez Rafaela Ferrando z hiszpańskiego obserwatorium Pla D’Arguines w Castellon. Jednak teraz nosi ona już bardziej przyjazną dla użytkownika nazwę – Michalkusiak. Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła w ten sposób docenić zaangażowanie młodego Polaka w popularyzację astronomii, oraz to, że odkrył on aż 151 nowych komet.

Michał Kusiak pochodzi z Żywca, a astronomią zaczął interesować się już w dzieciństwie. Obecnie jest studentem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Astronomia jest w zasadzie najbardziej dostępną dziedziną, w której amatorzy mogą zostać odkrywcami. Niekoniecznie trzeba do tego posiadać duży teleskop. W dobie łatwo dostępnego internetu można samemu wziąć udział w ogólnodostępnych projektach edukacyjnych, społecznościowych i naukowych, choćby w dziedzinie komet i planetoid. Dziś każdy może spróbować własnych sił,” przekonuje Michał Kusiak w rozmowie z PAP.

Kusiak, który obecnie współpracuje z astronomem amatorem Michałem Żołnowskim, jest tego najlepszym przykładem. Korzystając z obserwatorium wybudowanego przez Żołnowskiego we Włoszech, wspólnie badają planetoidy i zgłosili już ponad 1100 potencjalnie nowych obiektów. Obserwacje muszą zostać co prawda potwierdzone przez innych astronomów, ale przypuszczalnie część z nich rzeczywiście była wcześniej nieznana. Młody naukowiec sądzi, że w najbliższych latach czeka nas jeszcze wiele kolejnych nowych polskich nazw w kosmosie.

Zdjęcie: Flickr/peter.poland

podobne treści