internet

Microsoft zaprezentował następcę przeglądarki Internet Explorer


Amerykański gigant potwierdził doniesienia mediów i zapowiedział, że nowa wersja jego systemu zostanie wyposażona nie w jedną, a aż dwie przeglądarki internetowe.

Tak, jak informowaliśmy w grudniu, do wysłużonego IE dołączy niebawem prosta przeglądarka Spartan, wzorowana na programach cieszących się największym uznaniem sieci. Według Microsoftu, ma ona stanowić alternatywę dla aplikacji z jej klasycznej serii Explorer, ale ten stan rzeczy powinien ulec zmianie wraz z utratą atutu w postaci zgodności ze starymi wersjami Windowsa. Nie ulega wątpliwości, że firma jest już zmęczona walką o naprawę wizerunku marki i pogodziwszy się z jej losem, podjęła już decyzję o poświęceniu jej na rzecz całkiem nowego produktu.

Choć, jak każdy twór z wczorajszej konferencji Microsoftu, przeglądarka znajduje się wciąż na dość wczesnym etapie rozwoju, to już teraz wiemy coś na temat planowanych funkcji jej ostatecznej wersji. Przedstawiciele giganta ujawnili, że będzie ona umożliwiać wykonywanie szybkich zrzutów ekranu wraz z opcją nanoszenia notatek lub rysunków we współpracy z innymi użytkownikami. Wszystkie takie screenshoty zostaną automatycznie przenoszone na chmurę w ramach synchronizacji OneDrive. Do tej pory, narzędzia tego typu były dostępne tylko za pośrednictwem rozmaitych serwisów internetowych, takich jak na przykład collabshot.com.

Drugą z ciekawie prezentujących się funkcji jest na pewno wbudowany tryb łatwego czytania, upraszczający wygląd stron na wzór dodatków do Firefoxa czy Chrome’a. Każdy z użytkowników otrzyma możliwość szybkiego tworzenia list „do przeczytania na później”, dostępnych z pozycji zsynchronizowanego smartfona, PC-ta czy tabletu. Nie zabraknie też oczywiście wirtualnej asystentki Cortany, która zdaje się stanowić integralną część obsługi wielu elementów Windowsa.

Co zrozumiałe, firma nie odniosła się do plotek na temat rzekomej obsługi rozszerzeń stworzonych z myślą o przeglądarkach konkurencji. Poniżej możecie zobaczyć fragment konferencji giganta poświęconej prezentacji Spartana.

 

 

Niestety, jak przewidywano, Microsoft wciąż nie ma w planach rychłego udostępnienia nam testowej wersji przeglądarki. Według zapewnień giganta, ta powinna trafić do rąk wybranych osób na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. Wersja na smartfony zadebiutuje najwcześniej w drugiej połowie tego roku.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści