programywynalazki

Microsoft zapowiada Robot Operating System dla Windows

Podczas tegorocznych targów ROSCon, które odbyły się w miniony weekend w Madrycie, Microsoft zapowiedział wydanie Robot Operating System dla Windows 10 IoT.

Robot Operating System (ROS), trochę wbrew nazwie, nie jest samodzielnym systemem operacyjnym, ale rozwijanym już prawie od dekady na zasadzie wolnego oprogramowania zestawem bibliotek i narzędzi, które mają w znaczącym stopniu ułatwić programowanie robotów. W ubiegłym tygodniu Microsoft zapowiedział integrację platformy z Windowsem 10 IoT, czyli wersją systemu operacyjnego z Redmond, która przeznaczona jest dla zastosowań tzw. internetu rzeczy.

Poprzez połączenie eksperymentalnej wersji ROS1 z Windowsem 10 IoT Microsoft chciałby udostępnić wszystkim twórcom robotów swoje rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego, computer vision, czy usługi z rodziny Azure Cognitive.

Podczas targów Microsoft zaprezentował także własną wersję robota ROBOTIS Turtlebot 3, którego oprogramowanie powstało właśnie w oparciu o ROS1, a który działa pod kontrolą systemu Windows 10 IoT Enterprise, a jego konstrukcję oparto na platformie Intel Coffee Lake NUC.

Oparty na Windows 10 IoT Turtlebot 3 ma prezentować możliwości ROS1, które w tym wypadku pozwoliło wykorzystać uczenie maszynowe do tego, by maszyna zawsze zwracała się w kierunku osoby stojącej najbliżej. Microsoft zapowiada, że niedługo skończy pracę nad buildem ROS2 i wtedy udostępni odpowiednią dokumentację zainteresowanym deweloperom.

Zdjęcie: Flickr/JD Hancock

podobne treści