newsWiadomość główna

Microsoft zaleca firmom porzucenie Windowsa XP

Pomimo tego, że najnowszy Windows 8 niebawem opuści łono matki i wyruszy na podbój świata, Microsoft nie uporał się jeszcze z paroma problemami dotyczącymi jego poprzednich odsłon. Jednym z nich jest zauważalny fakt, że wiele firm (oraz zwyczajnych, prywatnych użytkowników) ciągle nie przesiadło się z podstarzałego Windowsa XP na nowocześniejszą siódemkę, co najwyraźniej mocno irytuje giganta z Redmond.

Jak wynika ze zleconej przez Microsoft analizy przeprowadzonej przez IDC – ostateczne koszty korzystania dziś przez średnie i duże firmy z Windowsa XP aż  pięciokrotnie przerastają koszta związane z użytkowaniem Win7. By do tego dojść – IDC przepytało ponoć w sumie aż 9 zupełnie niezależnych firm. Jak twierdzą analitycy: „koszty mają tendencję do wzrastania, kiedy starsze produkty są eksploatowane dłużej niż pierwotnie zakładano”. A konkrety? IDC podaje, że pracownicy korzystający z Windowsa 7 osiągają dużo wyższą produktywność od pracowników dysponujących Windowsem XP. Zgodnie z rezultatami badań, „siódemkowicze” marnują mniej czasu na instalowanie łatek, usuwanie/blokowanie dostępu dla malware, rebootowanie PC-tów i korzystanie z centrum pomocy. O ile mniej? Według notki – od 82 do nawet 94%.

Z uwagi na to, że raport zasponsorował Microsoft – do jego treści najlepiej podejść ze sporym dystansem. I kijem. Gdyby pojawiło się w nim cokolwiek, co mogłoby nie przypaść do gustu gigantowi z Redmond, z dużą dozą pewności można powiedzieć, że w ogóle byśmy go nie zobaczyli. Niemniej – wraz z wygasającym wsparciem dla pakietu Office 2003 i, bądź co bądź, niemal 11-letniego XP – firmy i tak będą musiały pomyśleć nad zupdate’owaniem go do nowszej wersji. A skoro jeszcze tego nie robią – trzymanie się go widocznie nie jest aż tak drogie, jak utrzymuje Microsoft.

[windows team blog via computerworld via the verge]

podobne treści