newsWiadomość główna

Microsoft wypuścił Windows 8 w wersji Release Preview

Microsoft wypuścił wczoraj sprawiającą całkiem dobre pierwsze wrażenie, nową wersję Release Preview nadchodzącego wielkimi krokami Windowsa 8.

Jak zapewne dość powszechnie wiadomo – Windows 8 to nowej generacji system operacyjny Microsoftu, który ma trafić do sklepów na całym świecie mniej więcej pod koniec tego roku (podobno jesienią). Ósemka ma uzupełnić możliwości starego, dobrze nam wszystkim znanego Windowsa o funkcje związane między innymi ze sprawowaniem kontroli nad systemem za pomocą gestów. Wraz z interfejsem Metro Microsoft chce nam też przedstawić całkowicie nowe spojrzenie na to, jak aplikacje powinny działać i wyglądać na urządzeniach z najnowocześniejszym oprogramowaniem na pokładzie. W przeciwieństwie do wcześniej wykorzystywanego UI, w Metro pojedyncze aplikacje zajmują cały ekran, nie zostawiając na nim ani jednego, choćby najmniejszego skrawka dla przycisków czy też paska menu. To olbrzymi (choć nie wiadomo jeszcze czy słuszny) krok naprzód.

Można chyba pokusić się o stwierdzenie, że wersja Developer Preview Windowsa 8 stanowiła swego rodzaju odsłonięcie kurtyny, a wypuszczona jakiś czas po niej Consumer Preview coś na kształt pierwszego rzeczywistego przywitania z nowym OS-em. Czym jest zatem Release Preview? Najprościej określić ją mianem trochę przynudzającego „udoskonalacza”, który pomimo swoich braków, znajduje się zdecydowanie najbliżej ostatecznej wersji 8-ki z całej wymienionej trójki.

Release Preview przynosi wiele drobnych poprawek interfejsu i ogólnego funkcjonowania Windowsa. W jego arsenale znalazło się teraz między innymi wsparcie dla gestów wykonywanych za pomocą touchpada. Jednym z najpoważniejszych zarzutów kierowanych pod adresem Windowsa 8 było to, że korzystanie z niego na urządzeniach niedotykowych może być bardzo niewygodne, a co za tym idzie – irytujące i zniechęcające do jego kupna. Wraz z wyposażeniem ósemki w obsługę tego rodzaju gestów – obawy części potencjalnych nabywców Win8 powinny zostać choć trochę rozwiane (tym bardziej, że będą mogli z nich korzystać w pełnym zakresie także posiadacze zwykłych klawiatur i myszy).

W Release Preview Windowsa 8 znalazło się też miejsce dla paru nowych aplikacji. Najbardziej interesującymi z nich są chyba: kolekcjonująca newsy z wybranych przez nas źródeł i przedstawiająca je w bardzo ładnej, wygodnej formie aplikacja Informacje; pozwalająca na śledzenie ulubionych drużyn, sportowców i związanych z nimi statystyk bądź wydarzeń aplikacja Sport; przedstawiająca turystyczne informacje o wybranych miejscach z całego świata aplikacja Podróże, a także umożliwiająca łatwy dostęp do jednej z najpopularniejszych platform blogowych aplikacja WordPress. Poważnego remontu doczekała się też aplikacja Mail, która od teraz… a, zresztą – oto widok przed i po:

przed:

po:

Choć Windows 8 to z całą pewnością system godny najwyższej uwagi, to jego przykład jest kolejnym dowodem na to, że Microsoft jakoś nie radzi sobie ze wzbudzaniem masowej ekscytacji swoimi, powszechnie przecież używanymi, produktami. Release Preview jest jakby kolejnym trailerem zdradzającym nam część fabuły filmu, na który z dużą niecierpliwością czekamy. Prawdą jest, że przynosi wiele ulepszeń i poprawek w niewidocznym na pierwszy rzut oka kodzie OS-u, ale… no, po prostu nie zawiera niczego, co wyrwie nas wszystkich z kapci (ale wystarczająco dużo, by na każdym portalu natrafić na ścianę tekstu na jego temat).

Kiedy Windows 8 rzeczywiście ukaże się na rynku – będzie to bez wątpienia jedno z największych technologicznych wydarzeń tego roku. Trudno lekceważyć fakt, że tuż po premierze wyląduje on na dyskach twardych setek milionów ludzi,  aktywnie (w mniejszy lub większy sposób) wpływając na ich zarówno prywatne, jak i zawodowe życie. To duża rzecz. I choć do tego czasu Microsoft może zanudzić nas na śmierć kolejnymi małymi aktualizacjami – trudno, nudne wcale nie musi oznaczać złe (a wręcz przeciwnie).

[Gizmodo US]

podobne treści