internet

Microsoft usunął ponad 3 tysiące fałszywych wpisów ze stron pomocy technicznej

Szanse cyberprzestępców na oszukanie zwykłych użytkowników rosną, jeśli uda im się poprzeć własne działania autorytetem znanej instytucji. Wie o tym Microsoft, który usunął około 3 tysięcy wpisów zachęcających do telefonicznego kontaktu z oszustami z własnych stron.

Oczywiście nie chodzi o strony redagowane bezpośrednio w Redmond, a o strony portalu TechNet, składającego się między innymi z forum i sekcji informacyjnych z dokumentacją związaną z produktami Microsoftu. Jak donosi portal ZDNet, znaleziono na nim ponad 3 tysiące wpisów zachęcających do telefonicznego kontaktu z oszustami. Jak nietrudno się domyślić, oszuści wybrali domenę Microsoftu, by po pierwsze podnieść widoczność swoich wpisów w wyszukiwarkach, a po drugie by podnieść w ten sposób swoją wiarygodność.

Na problem takich wpisów zwrócił na portalu Microsoftu pierwszy zwrócił uwagę na Twitterze analityk bezpieczeństwa, Cody Johnston. Kilka dni temu informował on o odnalezieniu w portalu TechNet ponad 3 tysięcy podobnych do siebie wpisów, które były publikowane od sierpnia. Ich tytuły sugerowały, że można dzięki nim uzyskać pomoc techniczną, między innymi związaną z Instagramem czy Portfelem Google, ale po zadzwonieniu na numery telefonów w nich podane można było paść ofiarą oszustwa.

Po zgłoszeniu podejrzanych treści, Microsoft zareagował bardzo szybko, usuwając treści dodane przez oszustów. Zadbano także, aby ich pozostałości zniknęły z wyszukiwarek, przez co ten problem można uznać za rozwiązany. Ale nie oznacza to oczywiście, że problem wykorzystywania znanych domen przez cyberoszustów zniknął – domeny Microsoftu nie są jedynymi, które wykorzystywane są do przeprowadzania podobnych fałszerstw.

Zdjęcie: Flickr/Peter Wood

podobne treści